Kłódki
Pozornie wybór kłódki wydaje się dość prosty. Jednak tylko wydaje się, gdyż na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów, które różnią się zarówno wyglądem, jak i przeznaczeniem. Z pewnością możesz pogubić się w ogromnej ilości rodzajów kłódek. Kwestie związane z bezpieczeństwem są priorytetowym tematem w obecnych czasach zarówno w kontekście ochrony własności prywatnej, jak i firmowej. Czy wiesz w jaki sposób najprościej i najtaniej zabezpieczyć się przed kradzieżą lub włamaniem? Wystarczy kupić kłódkę na klucz lub z zamkiem elektronicznym. Ponadto dobrze jest również przeznaczyć pewne fundusze na rzecz np. samozamykaczy, alarmów lub też różnego rodzaju systemów opartych na elektronicznej weryfikacji osób posiadających dostęp do danego przedmiotu lub pomieszczenia. Dzięki temu zarówno jako osoba prywatna oraz właściciel firmy możesz w pełni zadbać o bezpieczeństwo mienia.
Rodzaje najpopularniejszych kłódek
Obecnie do najczęściej spotykanych należą kłódki z uchem i trzpieniowe. Te pierwsze znakomicie sprawdzają się w roli kłódki do roweru, furtki albo jako kłódka do walizki. Służy przede wszystkim do łączenie elementów, które nie znajdują się w jednej linii. Można bez trudu zapiąć nimi łańcuch, drzwi lub drzwi np. z siatki. Tego rodzaju kłódki są bardzo tanie, a ich otwarcie bez klucza jest niemożliwe bez cięcia narzędziami.
Z kolei kłódka trzpieniowa charakteryzuje je specjalny element blokujący, którym nie jest zagięte ucho, takie jak w wyżej wymienionej, ale prosty trzpień. Uważa się również, że oferuje on o wiele większe bezpieczeństwo, jednakże nie jest to prawda. Być może po prostu jest odrobinę ciężej przebić grubszy kawał metalu trzpienia niż ucha. Jest to konstrukcja sztywniejsza i trwalsza, jednak niestety uniemożliwia zapięcie elementów, które nie leżą w jednej linii. Z tego względu zastosowanie kłódek tego typu może być nieco ograniczone. Niemniej jednak taki model dobrze sprawdzi się w roli kłódki do garażu lub do bramy czy też piwnicy.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kłódki?
Większość z nich wykonana jest z dość podobnych materiałów, które w praktyce nie różnią się niczym od siebie. Skupianie się na nich nie ma więc większego sensu. Są to naprawdę minimalne różnice między poszczególnymi tworzywami. Nie przekłada się to w żadnym stopniu na ich trwałość, jakość czy funkcjonalność kłódek. Zwrócić uwagę warto jednak na kilka innych cech, takich jak:
-
długość ucha, a także jego szerokość, od których uzależniony jest fakt, jak duże elementy można będzie zabezpieczyć kłódką. Należy też mieć świadomość, że z technicznego punktu widzenia przecięcie większego ucha jest łatwiejsze, niż tego mniejszego. Z tego względu należy dążyć do dobrania jak najbardziej dopasowanej kłódki do konkretnej dziurki. W przypadku modeli trzpieniowych różnorodność jest mała, trzpienie są najczęściej dość krótkie nawet w większych kłódkach;
-
wielkość, im masywniejsza jest kłódka, tym trudniej ją otworzyć. Mniejsze z kłódek da się zniszczyć nawet zwykłymi kombinerkami. Jednak te stosuje się raczej w formie zabezpieczenia przed przypadkowym otwarciem. Z kolei bezpieczeństwo przed celowym wtargnięciem do pomieszczenia należy do kłódek większych, np. trzpieniowych;
-
stopień odporności na wilgoć jest niezwykle istotny zwłaszcza przy wybieraniu kłódki zewnętrznej. Taka z przeznaczeniem na zimę będzie w tym aspekcie najlepsza. Większość standardowych mechanizmów zamkowych nie wytrzyma wielokrotnie zamarzającej i rozmarzającej wody, przez co ulegnie szybkiemu wypaczeniu. Zwykle w ich przypadku mechanizm zamkowy wykonany jest z mosiądzu, a nie stali;
-
cena nie jest najważniejszym parametrem, jednakże może wskazać odpowiednią kłódkę. Tanie zamknięcia nie są warte pieniędzy. Lepiej dołożyć kwotę tańszego rozwiązania do nieco droższego niż kupować masę gorszej jakości zabezpieczeń. Sprawdzą się one najwyżej w formie kłódki do roweru, ale tylko takiego pozostawionego na kilka chwil przed sklepem. Natomiast do zamykania pomieszczeń, w których znajdują się choćby wartościowe przedmioty, nie będzie nadawać się zupełnie;
Kłódki, systemy jednego klucza i inne zabezpieczenia
Bardzo dobrym pomysłem jest zakup bardziej zaawansowanych systemów zabezpieczeń, takich jak zamki elektroniczne lub kłódki na szyfr. Z reguły są one nieco droższe, a przez to oferują również lepszą jakość. Ponadto umożliwiają dostęp do danego przedmiotu lub pomieszczenia bez potrzeby posiadania klucza. Jest to bardzo przydatne, gdyż w przypadku autoryzacji większej ilości osób wykluczają potrzebę wymieniania się kluczem lub w sytuacji, gdy się zgubi.
Kłódki, alarmy i zamki elektroniczne w meble Teo
Od lat zajmujemy się dystrybucją i sprzedażą szerokiego wachlarza produktów, które optymalizują jakość systemów bezpieczeństwa zarówno w obrębie firmy, jak i domu na posesji prywatnej. Znacząco podnosimy komfort życia i efektywność pracy. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi producentami, którzy przesyłają nam certyfikowane produkty. Nasza oferta stanowi gwarancję, tego że poczujesz się bezpieczny we własnym domu. Sprawdź sam i przetestuj! Z pewnością się nie zawiedziesz.