Wkładki do zamków – charakterystyka i najważniejsze rodzaje
Trudno wyobrazić sobie większość pomieszczeń i budynków bez obecności odpowiednich drzwi. Tych z kolei niemal nie sposób zwizualizować sobie, a także używać bez ich podstawowych elementów, jakimi są klamka oraz zamek. To właśnie drugi z nich, zamek, odpowiada za bezpieczeństwo drzwi, a co za tym idzie również wybranego pomieszczenia. Warto jednak wiedzieć, że określając ową część mianem zamek, używamy niejako określenia skrótowego, obejmującego dwie osobne, lecz ściśle współpracujące ze sobą części – zasuwnicę oraz wkładkę. Czym jest wkładka do drzwi i jaką rolę pełni w funkcjonowaniu zamka?
Czym dokładnie jest wkładka do drzwi?
Wkładka do drzwi to niemal nieodzowny element każdego zamka, najprostszy i najpowszechniej stosowany rodzaj zabezpieczeń. Podczas gdy zasuwnica jest elementem ryglującym, zamykającym drzwi i utrzymującym rygle w odpowiednim położeniu, wkładka to część, do której przy zamykaniu i otwieraniu drzwi wkładany jest klucz. Stosunkowo proste i popularne wkładki pozwalają na prawidłowe otwieranie i zamykanie drzwi na klucz. Kiedy do zamka wkładamy i przekręcamy klucz, następuje odblokowanie i obrót wkładki. Obecność wkładki znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia otwarcie zamka bez użycia klucza, chociażby z pomocą wytrychu.
Rodzaje wkładek do drzwi
Wkładki do drzwi to urządzenia o nieskomplikowanej konstrukcji, powszechnie dostępne na rynku. W asortymencie sklepu Meble Teo znaleźć można szeroki i zróżnicowany wybór tych praktycznych akcesoriów. Aby mieć absolutną pewność, że zakupiona i użytkowana wkładka do drzwi w stu procentach pełnić będzie swoje podstawowe funkcje, należy starannie dopasować jej rodzaj i parametry do posiadanego zamku oraz własnych potrzeb. Istotne jest w tym wypadku uwzględnienie również rodzaju drzwi oraz sposobu ich otwierania i zamykania. Za jedne z najlepszych, a co za tym idzie cieszące się dużym uznaniem i popularnością wśród użytkowników modeli uznaje się wkładki Mul-T-lock.
Wszystkie dostępne na rynku wkładki podzielić można na kilka podstawowych kategorii, biorąc pod uwagę przede wszystkim mechanizm ich działania oraz budowę. Najpopularniejszym i zdecydowanie najczęściej stosowanym rodzajem są wkładki bębenkowe. Ten najprostszy w swojej budowie i działaniu model możemy dodatkowo podzielić na dwie węższe kategorie, jakimi są wkładki profilowe i cylindryczne. Wkładki bębenkowe odblokowują się i obracają przy otwarciu zamka.
Wkładki profilowe to modele kompatybilne z większością zamków wpuszczanych. Ze względu na stosunkowo prostą budowę oraz wysoką trwałość cieszą się dużą popularnością. Spośród nowoczesnych wkładek profilowych wyróżnić możemy między innymi wkładki podwójne, półwkładki oraz modele z gałką. Dwie ostatnie z nich występują w wersji symetrycznej oraz asymetrycznej. Wkładki symetryczne wyposażone są w śrubę mocującą, od której w dwóch kierunkach na tę samą długość odchodzą pnie wewnętrzne i zewnętrzne. Przykładem wkładek symetrycznych są modele 27/27mm 30/30mm lub 45/45mm. Asymetryczne modele półwkładek lub wkładek z gałką posiadają natomiast pnie o różnych długościach i oznaczane są takimi symbolami jak 45/50mm czy 55/65mm.
Wkładki cylindryczne najczęściej stosowane są w zamkach nawierzchniowych. Wśród wkładek cylindrycznych znajdują się modele owalne, zwane również skandynawskimi oraz wkładki o profilu euro, jedne z najpopularniejszych w naszym kraju. Wkładki do drzwi stosować można jako indywidualne, samodzielne rozwiązanie, ale także jako część bardziej złożonego systemu master key.
Wkładki do zamków podzielić można również na modele dwustronne oraz takie, które z jednej strony zakończone są specjalną gałką. Modele te nie wymagają użycia klucza od ich wewnętrznej strony, wystarczy bowiem przekręcić gałkę, aby otworzyć lub zamknąć drzwi.
Wkładki do drzwi – co jeszcze warto wiedzieć?
Wkładki do zamka to jedne z najprostszych a jednocześnie najpopularniejszych rozwiązań w zakresie dodatkowego zabezpieczenia drzwi. Stosować je można zarówno w domach prywatnych, jak i w pomieszczeniach służbowych, a także miejscach użytku publicznego. Stanowią one doskonałe uzupełnienie automatycznych samozamykaczy, alarmów oraz zamków elektronicznych.
Wybierając wkładki do zamków, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dokładne dopasowanie ich do rodzaju drzwi. Nie mniej istotne jest jednak również skupienie się na jakości wybieranego produktu oraz klasie jego producenta. Do najbardziej znanych i cenionych przez użytkowników marek, w ofercie których znaleźć można doskonałej jakości wkładki, znajdują się takie firmy jak Mul-T-Lock, Assa Abloy czy Icon.