Szafki śniadaniowe a przepisy BHP
W każdym zakładzie pracy musi być wydzielone miejsce, w którym pracownicy mogą w spokoju i higienicznych warunkach przechowywać oraz zjeść drugie śniadanie lub lunch. Z tego powodu przedsiębiorcy inwestują najczęściej w metalowe szafki śniadaniowe, które oprócz przechowywania przekąsek i napojów, umożliwiają składowanie drobnych rzeczy osobistych. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie przepisy regulują wyposażenie jadalni pracowniczych oraz poznasz szafki śniadaniowe polskiego producenta mebli metalowych Malow, które posiadają atest PZH.
Przepisy dotyczące jadalni pracowniczych
To, w jakie meble metalowe i nie tylko powinna być wyposażona jadalnia w miejscu pracy, określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W rozdziale 5 czytamy, że:
"Pracodawca zatrudniający powyżej dwudziestu pracowników na jednej zmianie powinien zapewnić pracownikom pomieszczenie do spożywania posiłków, zwane dalej jadalnią."
Również pracodawca, który zatrudnia mniej niż 20 osób, ale są oni narażenia na kontakt ze środkami chemicznymi, promieniotwórczymi, materiałami biologicznie zakaźnymi albo jeśli pracują w warunkach wyjątkowo brudzących, musi dostosować się do powyższego rozporządzenia. Natomiast paragraf 34 dodatkowo stanowi, że pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom także osobne szafki śniadaniowe zamykane na klucz, aby mogli bezpiecznie i w higienicznych warunkach przechowywać swój posiłek oraz niewielkich przedmiotów osobistych typu portfel, klucze czy telefon komórkowy.
Szafki śniadaniowe a rodzaje jadalni w miejscu pracy
Według obowiązujących przepisów istnieją 3 typy jadalni pracowniczych:
- typ I przeznaczony jest do spożywania posiłków własnych;
- typ II to taki, w którym oprócz spożywania posiłków własnych, są wydawane także napoje;
- typ III stanowi jadalnia z zapleczem, w której spożywa się posiłki profilaktyczne.
Cechą wspólną wszystkich trzech typów jest to, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić każdemu pracownikowi indywidualne miejsce siedzące, a w typie drugim i trzecim dodatkowo dostęp do osobistej szafki śniadaniowej zamykanej na klucz.
Rodzaje szafek śniadaniowych
Na szczególną uwagę zasługują szafki śniadaniowe dla pracowników firmy Malow, posiadające atest Państwowego Zakładu Higieny, który gwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych rzeczy i pracownika. To wysokiej jakości meble socjalne, które możemy podzielić na trzy rodzaje:
- szafki śniadaniowe BHP z drzwiami skrzydłowymi – są to szafy z drzwiami z jednej strony, które można zawiesić na ścianie i łączyć ze sobą w większe zestawy; szafki są wyposażone w skrytki, z których każda posiada wizytownik, czyli miejsce na opis jej właściciela;
- szafki śniadaniowe ze wstawką z pleksi – są to szafy ze wstawką ze szkła akrylowego w drzwiach; dzięki takiemu rozwiązaniu bez problemu można zrewidować zawartość skrytki; jest to udogodnienie zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika;
- szafki śniadaniowe dla pracowników przelotowe z drzwiami skrzydłowymi – są to szafy, które mają skrytki z obu stron; sprawdzają się przede wszystkim w jadalniach, w których przestrzeń jest mocno ograniczona.
Można w nich trzymać nie tylko artykuły spożywcze, ale także drobne rzeczy osobiste.
Co ważne, każda skrytka posiada 2 klucze, jednak producent oferuje również zamówienie szafek metalowych w systemie Master Key, umożliwiającym otwarcie wszystkich schowków za pomocą jednego klucza. Wyróżnia je także możliwość zawieszenia na ścianie, co pozwala utrzymać podłogę w czystości. Brak kontaktu z podłożem przedłuża także żywotność szafek śniadaniowych BHP. Wszystkie wykonane są z wysokiej jakości blachy stalowej i malowane w technologii proszkowej, która zapobiega odpryskom i jest w pełni bezpieczna dla przechowywanych w środku artykułów spożywczych. Przekłada się to również na ich wytrzymałość i stabilną konstrukcję.
Co jeszcze powinno się znaleźć w jadalni pracowniczej?
Szafki śniadaniowe to nie jedyne meble, które powinny znaleźć się w jadalni pracowniczej. Oprócz nich pomieszczenie należy wyposażyć w umywalki, suszarki do rąk lub ręczniki jednorazowe, urządzenie do podgrzewania jedzenia oraz zlewozmywaki dwukomorowe. Warto wiedzieć, że zarówno w przypadku umywalek, jak i zlewozmywaków, ich ilość powinna być nie mniejsza niż po jednej umywalce i po jednym zlewozmywaku na 20 miejsc siedzących i nie mniej niż jedna umywalka i jeden zlewozmywak na całe pomieszczenie w ogóle.
Szafki śniadaniowe dla pracowników znajdziesz na naszej stronie.