Łóżko szpitalne – ile kosztuje i jakie powinno mieć wymiary?
To, jakie łóżko szpitalne wybrać, zależy od wielu czynników i ma ogromne znaczenie zarówno dla pacjenta, jak i personelu medycznego. Warto dobrze przemyśleć zakup tego mebla medycznego, zwłaszcza, jeśli ma służyć w warunkach domowych. Odpowiednio dobrane, wspomaga proces rehabilitacji, usprawnia mobilność pacjenta oraz ułatwia nad nim opiekę. Jest więc przeznaczone nie tylko do odpoczynku, ale spełnia również wiele innych funkcji. W poniższym artykule omawiamy najważniejsze kwestie dotyczące łóżka szpitalnego, czyli jego cenę i wymiary. Prezentujemy także rodzaje łóżek medycznych i podpowiadamy, jaki model wybrać.
Rodzaje łóżek szpitalnych
Stare łóżko szpitalne, które jeszcze do niedawna mogliśmy spotkać w każdym polskim szpitalu, to już przeżytek. Dziś większość placówek medycznych inwestuje w wysokiej jakości sprzęt oraz meble medyczne, w tym w nowoczesne elektryczne łóżka szpitalne. Jak wspominaliśmy na początku, ich wybór zależy od wielu czynników. Na początku warto zapoznać się z rodzajami. Wyróżniamy między innymi:
- łóżko szpitalne ortopedyczne – umożliwia przeprowadzenie rehabilitacji, dzięki wyposażeniu w wysięgniki i specjalistyczny materac;
- łóżko bariatryczne – jest przeznaczone dla osób o dużej masie ciała;
- łóżko szpitalne dla dzieci – ma nieco mniejsze wymiary i jest wyposażone
w barierki w celu zapewnienia bezpieczeństwa najmłodszym; - łóżko wielofunkcyjne – może być wykorzystywane na różnych oddziałach i jest wyposażone w wiele dodatkowych elementów.
Istnieje jeszcze inny podział łóżek szpitalnych, który dotyczy ich konstrukcji. Chodzi o:
- łóżko szpitalne kolumnowe – jest to łóżko szpitalne regulowane elektrycznie; cechuje je możliwość dostosowanie do aparatury pomiarowej lub obrazowej oraz łatwość utrzymania w czystości;
- łóżko szpitalne ramowe – to nieco tańsza opcja niż łóżko o konstrukcji kolumnowej; można sterować nim zarówno elektrycznie, jak i mechanicznie.
Wymiary łóżka szpitalnego
Jesteśmy zdania, że łóżko szpitalne na pilota, czyli sterowane elektrycznie, to najwygodniejsze rozwiązanie, niezależnie od przeznaczenia. Zastanawiasz się pewnie, jakie wymiary łóżka szpitalnego będą optymalne? Otóż standardowo powierzchnia leża wynosi 90 x 200 cm i jest wypełniona listwami sprężynującymi z możliwością regulacji twardości listew w segmencie leżyska. W przypadku łóżek bariatrycznych, ze względów wytrzymałościowych, leże o szerokości powyżej 100 cm wypełnione jest siatką metalową.
Jeśli jednak wybieramy łóżko szpitalne dla osoby bardzo wysokiej (wzrost powyżej 190 cm), warto zakupić model z opcją przedłużenia leża o 20 cm. Z kolei dla osoby niskiej (o wzroście poniżej 160 cm) zaleca się łóżko z regulacją wysokości inną niż standardowa, która wynosi od 40 do 80 cm. Dobrą opcją będzie na przykład łóżko, którego zakres regulacji pozwala na opuszczenie górnej krawędzi leża od 23 do 63 cm.
Ile kosztuje łóżko szpitalne?
Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje łóżko szpitalne, trzeba mieć świadomość, że jego cena waha się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Oczywiście łóżko szpitalne elektryczne będzie droższe od modelu sterowanego tylko mechanicznie. Jednak to nie jedyny czynnik wpływający na cenę rzeczonego mebla. Istotne są również wymiary, wyposażenie, zakres regulacji oraz możliwość "rozbudowania" łóżka
o dodatkowe elementy. Niektórzy decydują się na modele używane, jednak stare łóżko szpitalne nie posłuży tyle lat, co nowe. Poza tym nigdy nie możemy mieć pewności, w jakim rzeczywistym stanie jest używany mebel.
Jakie łóżko szpitalne wybrać?
Wiedząc już, łóżko szpitalne wymiary jakie ma oraz ile kosztuje łóżko szpitalne, należy się zastanowić nad innymi kwestiami, które determinują jego wybór. Istotnymi czynnikami są również:
- stan zdrowia pacjenta oraz jego sprawność ruchowa – im mniej samodzielny jest pacjent, tym więcej udogodnień powinno mieć łóżko; chodzi to o barierki, wysięgniki i duży zakres regulacji; powinno to być także łóżko szpitalne elektryczne;
- wymagane procedury lecznicze – na przykład jeśli pacjent ma być poddany rehabilitacji, warto wybrać dla niego łóżko szpitalne ortopedyczne, aby nie fundować mu niepotrzebnego przemieszczania;
- specyfika oddziału – inne łóżko będzie potrzebne na oddziale intensywnej terapii, gdzie jest wiele dodatkowego sprzętu i aparatury, a inne na oddziale dziecięcym;
- możliwość doposażenia łóżka w elementy nieprzewidziane w zestawie – jest to zawsze dobra opcja, ponieważ łóżko szpitalne to inwestycja na lata i nigdy nie wiadomo, czy nie zaistnieje potrzeba zamontowania dodatkowych akcesoriów.
Łóżka szpitalne znajdziesz na naszej stronie.