Komputer i tablet to już standard. Od współczesnych firm wymaga się jednak, aby dysponowały dodatkowym sprzętem, choćby dlatego, że trudno sobie wyobrazić, żeby w przypadku wideokonferencji wszyscy pracownicy usiedli przed mikroskopijną kamerą laptopa. Do tego potrzebny jest porządny sprzęt. W poniższym artykule podpowiadamy, jakie urządzenia multimedialne w biurze są niezbędne, aby ułatwić pracę i podnieść wizerunek firmy.

Do czego służy monitor interaktywny w firmie?

Szkoły stawiają na tablice interaktywne, firmy natomiast wybierają monitory multimedialne. Urządzenia te są przydatne głównie podczas szkoleń i prezentacji biznesowych. Pozwalają nie tylko wyświetlać daną treść, ale również notować, edytować i zapisywać informacje przez kilka osób jednocześnie. Monitor interaktywny to inwestycja na lata, dlatego warto dobrze przemyśleć jego wybór. Wiadomo – im większa sala, tym większy monitor. Istotna jest również rozdzielczość. Najbardziej polecane są oczywiście monitory 4K, ponieważ pozwalają uzyskać maksymalną szczegółowość i atrakcyjność obrazu bez strat w prezentowanym materiale. Należy także pamiętać, aby urządzenie posiadało co najmniej po jednym wejściu HDMI, VGA, USB oraz wejścia i wyjścia audio. Jest to istotne ze względu na korzystanie ze sprzętu przez kilku użytkowników jednocześnie. Warto pomyśleć o monitorze interaktywnym z wbudowanym komputerem lub o modelu z systemem do wideokonferencji, dzięki czemu zyska wiele dodatkowych funkcji.

Urządzenia do wideokonferencji – jaki sprzęt wybrać?

Wideokonferencja to w biznesie norma. Tak zwana teleobecność ma zapewnić stały kontakt pomiędzy firmami na całym świecie. Trzeba jednak pamiętać, że przed wyborem sprzętu multimedialnego, który ułatwi porozumiewanie się na odległość, należy zadbać o dobre łącze internetowe. Im więcej osób będzie brać udział w wideokonferencji, tym wyższa powinna być przepustowość łącza. Niezależnie jednak, czy szukamy urządzeń dla korporacji, czy dla freelancera pracującego w domowym zaciszu, warto postawić na taki sprzęt, który umożliwi skuteczną komunikację na najwyższym poziomie.

Kamera

Najważniejsza jest kamera. To podstawowe urządzenie do wideokonferencji, bez niej nie byłaby w ogóle możliwa – chyba, że mówimy o wideokonferencji przez telefon. Dobra kamera powinna mieć szeroki kąt regulacji mocowania oraz minimum dwa tryby pracy optyki – szeroki kąt i portret. Warto, aby była wyposażona w automatyczną regulację ostrości, jasności i balansu kolorów, dzięki czemu pozwoli skoncentrować się na rozmowie, zamiast na ustawieniach technicznych w czasie jej trwania. Najbardziej popularne są kamery rejestrujące obraz w rozdzielczości 720p i proporcjach 16:9, które nagrywają materiał dopasowany do współczesnych monitorów.

Mikrofon

Niektóre kamery do wideokonferencji są już wyposażone w mikrofon, a jeśli nie – musimy dokupić go oddzielnie. Niekiedy trzeba dokupić cały zestaw słuchawkowy, bez niego nie będziemy słyszeć odbiorcy. Ważne, by był wygodny i nie zasłaniał twarzy. Warto wybrać mikrofon na długim wysięgniku z osłoną z gąbki przeciwko szumom. Umożliwia to swobodę podczas rozmowy i jednocześnie zapobiega zakłóceniom.

Wybieramy niezawodny projektor biurowy

Projektor to urządzenie multimedialne znane i używane w wielu firmach już od dawna, niemniej obecne modele dostępne na rynku to nowoczesny i wysokiej klasy sprzęt, który daje dużo więcej możliwości niż kiedyś. Współczesne projektory 4K są niezawodne jeśli chodzi o prezentacje, przedstawianie ofert, szkolenia, konferencje czy targi. Łączą się za pomocą sygnału Wi-Fi z różnymi urządzeniami – w tym z laptopami, tabletami i smartfonami. Mogą wyświetlać obraz z kamery oraz pendrive'a. Wybierając projektor, należy zwrócić uwagę na technologię przetwarzania obrazu, rozdzielczość, jasność, kontrast oraz żywotność lampy. To najważniejsze parametry urządzenia. Pozostałe, czyli wielkość rzucanego obrazu, odległość projekcji, korekcja efektu trapezowego, poziom hałasu oraz waga całkowita, również mogą pomóc wybrać projektor multimedialny, jednak nie są kluczowe dla niezawodnego działania sprzętu.

Ekran projektora

Oprócz urządzenia, dzięki któremu projektor będzie wyświetlał obrazy – na przykład komputer albo pendrive – potrzebny jest jeszcze ekran służący do "zrzucania" obrazu. Ekran projekcyjny powinien w pełni pokazywać możliwości projektora i wiernie odwzorowywać wszystkie kolory i kontrasty. Jego wielkość powinna być dopasowana do wielkości sali, a powłoka wykonana z odpornych na zarysowania materiałów.

Nowoczesne urządzenia multimedialne do biura znajdziesz na naszej stronie.