Gaziki do dezynfekcji
Produkty przeznaczone do antyseptyki dłoni powstały z myślą o usuwaniu różnego typu drobnoustrojów. Stanowią one skuteczny środek minimalizujący ryzyko kontaktu z substancjami potencjalnie niebezpiecznymi. Gaziki do dezynfekcji oraz płyny antybakteryjne nasączone są substancjami biobójczymi oraz zwalczającymi większości bakterii, a także powodującymi wyniszczenie części bardziej uporczywych szczepów wirusów. Najczęściej wystarczy zaledwie 20 sekund, aby wyeliminować większych mikroorganizmów chorobotwórczych z powierzchni ciała lub rzeczy codziennego użytku.
Dostępne są one najczęściej pod postacią popularnych płynów antyspetycznych do rąk lub gazików do dezynfekcji. Jest to bardzo dobre i - przede wszystkim - skuteczne rozwiązanie w sytuacji, gdy mamy ograniczony dostęp do bieżącej wody i mydła. Ponadto stanowią jego doskonałe uzupełnienie, ułatwiają bowiem zachowanie higieny w komunikacji miejskiej, w podróży lub po prostu w okresie zwiększonej ilości zachorowań. Wspomagają one prewencyjnie ochronę przed wieloma czynnikami oraz chorobami, których przyczynę stanowią bakterie, wirusy bądź grzyby.
Jak działają gaziki do dezynfekcji rąk ?
W odróżnieniu od maseczek, płyny antywirusowe lub gaziki nie mają na celu ochrony lecz działanie prewencyjne. Preparaty antyseptyczne powstały z myślą o likwidowaniu wszelkich form wegetatywnych drobnoustrojów, a także ich tzw. przetrwalników. Tego drugie są duże groźniejsze zresztą, gdyż potrafią na bardzo długo zakamuflować swoją obecność. Dezynfekcja jest obecnie utożsamiana z antyseptykami, mimo że dotyczy stricte przedmiotów. Skuteczność danego preparatu uzależniona jest tak naprawdę od kilku czynników: jaki jest rodzaj środka do antyseptyki, jaka jest jego baza, jaki ma skład chemiczny, jaki jest gatunek danego drobnoustroju, czy stężenie alkoholu wynosi standaryzowaną normę oraz od tego jaka jest wilgotność i temperatura powietrza.
Na jakie drobnoustroje wpływają gaziki do dezynfekcji?
W zasadzie preparaty na bazie alkoholu działają na praktycznie wszystkie bakterie. Poza tym niszczą one grzyby, a także wykazują częściową skuteczność przeciwko wirusom. Uzależnione jest to głównie od gatunku danego patogenu. Dzielą się one typy tzw. bezosłonkowe i osłonkowe. Te pierwsze są o wiele bardziej odporne na różnego typu czynniki zewnętrzne.
Nadrzędnym czynnikiem wrażliwości wirusów na gaziki do dezynfekcji jest ich naturalna charakterystyka biologiczna. Wyjątkiem są patogeny ulegające dodatkowym mutacjom.
W praktyce środki przeciwbakteryjne na bazie alkoholu działają wirusy tzw. hydrofilne z osłonką. Niestety, drugi rodzaj bezosłonkowy jest na nie praktycznie niewrażliwy. Preparaty do dezynfekcji rąk oddziałują skutecznie na m.in. bakteriom E-Coli, A/H1N1 świńskiej grypy, a nawet salmonelli.
Woda z mydłem i komplementarność gazików antywirusowych
Najpierw daną powierzchnię, a w tym ręce należy dokładnie oczyścić przed zastosowaniem gazików. Dlaczego? Ponieważ te ostatnie nie zostały przystosowane do mechanicznego usuwania zabrudzeń. Standardowe mydło jest jedynym środkiem, który skutecznie zmywa z powierzchni dłoni różne zanieczyszczenia. Oczywiście można stosować także różnego typu pasty BHP, które ścierają nawarstwienia, kurz, tłuszcz, lub brud, jednak nie usuwają one w 100% drobnoustrojów.
Postrzeganie ich jako jedynego środka ochrony przeciwko bakteriom jest zwyczajnie błędem. Likwidują one oczywiście większość flory bakteryjnej z dłoni, jednak nie sprawią one, że będzie ona w pełni antyseptyczna. Mydło, środki czystości i bieżąca woda nie mogą być uznawane za jedyny relewantny środek antybakteryjny. Takim są jedynie gaziki do dezynfekcji albo inny preparat do dezynfekcji skóry. Ważne aby posiadał odpowiednie certyfikaty standaryzujące.
Przez ile czasu należy myć ręce?
Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia wykazują, że 10 sekund mycia rąk z użyciem mydła oraz bieżącej wody, wystarcza aby mechanicznie zniwelować 40% drobnoustrojów obecnych na ich powierzchni. Z kolei 25 sekund powoduje wzrost skuteczności aż do 55%. Jednak nie powoduje to całkowitego usunięcia drobnoustrojów. Nadal pozostaje na dłoniach ponad połowa mikroorganizmów. Mydło po prostu nie radzi sobie z usuwaniem patogenów. Jest dobre, jednakże nie jest w pełni skuteczne Istotna więc jest odpowiednia dezynfekcja przy użyciu stworzonych w tym celu preparatów na bazie alkoholu. Dlatego gaziki antybakteryjne okazują się nadzwyczaj przydatne praktycznie w każdej sytuacji. Jako podręczny zestaw do podstawowej higieny.
Czy gaziki antybakterujne usuwają dosłownie wszystkie drobnoustroje?
Jeśli chodzi o bakterie - tak. Wirusy? Niestety nie. Wykazano, że są one skuteczne jedynie przeciwko części organizmów wirusowych. Natomiast są wręcz zabójcze wobec większości drobnoustrojów. Warto zatem stosować je w każdej sytuacji, gdy wyczuwamy zagrożenie pod kątem mikroorganicznym. Podstawowa higiena to podstawa, gdyż pozwala prewencyjnie uniknąć wielu niepotrzebnych stanów chorobowych. Zależy Ci na zachowaniu zdrowia? Noś przy sobie i korzystaj częściej z odpowiednich preparatów przeciwko bakteriom, grzybom i wirusom.