Zamki typu RFID – najważniejsze cechy i zastosowanie
Czym jest system RFID?
Skrótowa nazwa systemu stanowi akronim angielskiej, pełnej nazwy – Radio Frequency Identification – co oznacza identyfikację za pomocą radiowych fal. Tego typu rozwiązanie jest wyjątkowo praktyczne i skuteczne, dzięki czemu doskonale sprawdza się w wielu meblach, rodzajach zabudowy oraz urządzeniach, takich jak szafki, szuflady czy schowki.
Jak działa zamek RFID?
Działanie zamków RFID opiera się na bezprzewodowym rozpoznawaniu kompatybilnych obiektów, które oznaczone są specjalnym chipem lub etykietą identyfikującą. Każdy zamek z systemem RFID wyposażony jest więc w swoisty mikroprocesor oraz antenę, dzięki której możliwe jest odszukanie potrzebnej do otwarcia zamka identyfikatora.
Identyfikatory kompatybilne z systemami RFID mogą przybierać najróżniejsze formy. Ich wygląd i kształt uzależnione są przede wszystkim od umiejscowienia i głównego przeznaczenia systemu. Szczególny rodzaj działania zamków RFID sprawia, że stanowią one sprawdzony i niezawodny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa przechowywania cennych przedmiotów, gotówki, dokumentów czy innych kosztowności.
Rodzaje zamków RFID
Wśród dostępnych na rynku zamków elektronicznych z systemem typu RFID możemy wyróżnić dwa podstawowe typy. Pierwszym z nich są zamki RFID z czytnikiem, które otwierają się po przyłożeniu w miejsce z nadajnikiem specjalnej karty lub kluczyka. Po zbliżeniu do systemu odpowiedniego identyfikatora wystarczy jedynie przekręcić specjalny uchwyt, aby drzwiczki szafki, szafy lub schowka zostały otwarte. Ten cyfrowy zamek szyfrowy wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, a otwarcie szafki z jego użyciem zajmuje zaledwie kilka sekund.
Drugim rodzajem są zamki RFID z klawiaturą, wyposażone w miejsce do wpisania dodatkowo zabezpieczającego kodu dostępu. Otwarcie zamka możliwe jest po przyłożeniu identyfikatora do przeznaczonego na to miejsca, a także po wpisaniu na klawiaturze specjalnego, najczęściej czterocyfrowego, kodu. Ten rodzaj zamków jest równie prosty i szybki w obsłudze, a dodatkowo daje użytkownikowi dodatkową możliwość zabezpieczenia zamka, jak i jego otwarcia, chociażby w sytuacji zgubienia kluczyka czy karty otwierającej.
Każdy z dostępnych rodzajów zamków RFID jest doskonałym wyborem, zapewniającym stuprocentowe bezpieczeństwo zawartości szafki, szuflady czy skrytki. Wybór konkretnego z nich warto dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań, jak i umiejscowienia systemu.
Najważniejsze walory zamków RFID
Zamki RFID to powszechnie stosowane rozwiązania. Za popularnością systemów przemawiają ich najważniejsze walory. Przede wszystkim stanowią one rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale także w pełni bezpieczne. Dopasowanie zamka do wyłącznie jednego kompatybilnego identyfikatora gwarantuje stuprocentowe bezpieczeństwo przechowywania i ochronę przed ewentualnym włamaniem i kradzieżą. Co więcej, nowoczesne zamki RFID są wyjątkowo mocne, odporne na sforsowanie, intensywną eksploatację i niekorzystne, zmienne warunki.
Obsługa zamków wyposażonych w system RFID jest wyjątkowo prosta i intuicyjna. Dzięki temu z zamków korzystać mogą nawet osoby, które nigdy dotąd nie miały styczności z tego typu systemem.
System RFID może być zamontowany w wielu różnych rodzajach szaf, szafek, szuflad czy schowków. Sprawia to, że możemy użyć go do ochrony niemal dowolnych przedmiotów o zróżnicowanych gabarytach i parametrach.
Innym istotnym aspektem zamków RFID jest możliwość ich bezdotykowej, a co za tym idzie także higienicznej, obsługi. Pozwala to dodatkowo oszczędzić czas w przypadku częstego i regularnego użytkowania systemu.
Systemy RFID są gwarancją bezpieczeństwa i trwałości. Zakupione na potrzeby firmy czy miejsca użytku publicznego i intensywnie użytkowane, są w stanie bezawaryjnie pełnić swoją funkcję na najwyższym poziomie przez co najmniej 4–5 lat.
Zamki RFID – zastosowanie
Uniwersalne i godne zaufania zamki RFID mogą być używane zarówno w pomieszczeniach firmowych oraz miejscach użytku publicznego, jak i w prywatnych domach czy mieszkaniach. Najczęściej możemy spotkać je we wszelkiego rodzaju biurach, dużych zakładach pracy, zakładach produkcyjnych oraz urzędach. Ponadto zamki RFID zastosowanie znajdują także w szkołach, uczelniach, bibliotekach, netotekach oraz wszelkiego rodzaju placówkach edukacyjnych i dydaktycznych.
Miejscami, w których możemy spotkać się z szafkami zabezpieczonymi zamkami RFID, są także teatry, sale koncertowe, galerie oraz muzea, a także szpitale, przychodnie, dworce kolejowe i autobusowe, lotniska i przechowalnie bagażu.
Gdzie jeszcze mogą sprawdzić się szafki z zamkami RFID? Systemy te często montowane są we wszelkiego rodzaju obiektach sportowych, takich jak sale gimnastyczne, siłownie, baseny, kluby fitness czy stadiony. Zamki RFID z powodzeniem mogą być także stosowane w domach, jako dodatkowe i skuteczne zabezpieczenie najważniejszych kosztowności domowników, gotówki, poufnych dokumentów czy broni.