W jaki sposób wyposażyć kompleksowo szatnię?
Wszystko rozpoczyna się od odpowiedzi na pytanie, jaki jest docelowo profil działalności. Warto mieć bowiem na uwadze, że szatnia pracownicza będzie się różnić od basenowej lub na klasycznej siłowni. Dla przykładu zakłady pracy z reguły inwestują nieco większe środki w wyposażenie pomieszczeń, z kolei meble socjalne w przypadku np. wspomnianych siłowni to najczęściej najtańszy dostępny wariant szafki metalowej bez zamka. W praktyce z reguły otrzymujemy jedynie proste wypustki, które pozwolą przewlec przez nie kłódkę, aby zamknąć drzwiczki. W jaki sposób wyposażyć własne szatnie? Na co zwrócić uwagę? Jakie produkty zakupić na sam początek? Tego dowiesz się właśnie tutaj!
Szafki szatniowe na miarę potrzeb
Każdy pracodawca, a także właściciel obiektu publicznego ma obowiązek zapewnić pracownikowi oraz klientom odpowiednie warunki do przebrania się. W przypadku zakładu pracy konieczne jest miejsce, aby zmienić ubranie na robocze. Z kolei np. pod kątem siłowni niezbędne są szafki szatniowe na buty oraz zmianę stroju codziennego na sportowy. Bardzo często ważne są nie tylko szafy ubraniowe, ale także np. szafy do suszenia odzieży w przypadku obiektów związanych z pracą. Ponadto w obu przypadkach istotne będą także osobne szafki skrytkowe do przechowywanie cenniejszych przedmiotów. Nie można trzymać wszystkiego w jednym miejscu, gdyż jest to po prostu niebezpieczne. Przykładowo telefon, pieniądze i portfel lepiej jest schować osobno np. przy recepcji bądź np. wyjściu z pracy. Z reguły szafki skrytkowe są mniejsze i przez to różnią się od tradycyjnych egzemplarzy.
Szafki na ubrania z dodatkowym suszeniem
W tym wypadku bardzo często jest to rozwiązanie, które sprawdza się tylko w pracy. Ciężko szukać go na siłowniach lub basenach, gdzie z reguły kupuje się wersje budżetowe. Jest to wyposażenie socjalne, które wyróżnia się bardzo użyteczną funkcją w zakładach pracy. Szafki socjalne z suszeniem pozwalają ułatwić korzystanie z odzienia roboczego w szczególności, jeśli praca jest fizyczna. W takim wypadku pot, a także brud to jedne z częściej występujących rzeczy w przypadku dnia roboczego. Dlatego wymagane jest regularne pranie, a nie mamy nieograniczonego dostępu do odzienia roboczego. Z reguły dostajemy dwa lub trzy komplety i nie zawsze wszystkie zdążą wyschnąć w odpowiednim momencie. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie mebel socjalny z dodatkowym suszeniem, który pozwoli szybciej wyschnąć ubraniom należącym do Twoich pracowników. Szafy ubraniowe w firmach przemysłowych mają bardzo często zamontowany taki system grzewczo-wentylacyjny, który pozwala na suszenie ubrań.
Jak wygląda klasyczna szafka ubraniowa z zamkiem?
Zdecydowanie jest to nieco droższy wariant częściej spotykany np. na niektórych basenach, rzadziej siłowniach, ale praktycznie zawsze na terenie zakładów pracy. Ten rodzaj mebli socjalnych umożliwia dostęp do wnętrza szafki jedynie jeśli posiadamy pasujący klucz. Pracownicy otrzymują z reguły swój przydział zaraz po rozpoczęciu pracy i otrzymaniu ubrania roboczego oraz butów. Szafka socjalna umożliwia komfortowe zagospodarowanie jej wnętrza, dzięki czemu mamy miejsce, w którym możemy schować swoje codzienne ubranie, a także przechować rzeczy osobiste oraz np. śniadanie. Ponadto drzwiczki są oczywiście zamykane zamkiem, a nie wypustkami na kłódkę. W pracy rozwiązanie tego typu byłoby niedopuszczalne ze względu na kwestie prawne. Dlatego często szafki na ubrania zabezpieczone są zamkiem dwusuwowym. Szafki na ubrania to konstrukcja najczęściej z blachy ocynkowanej, która zapewnia wyjątkową trwałość i zwiększoną odporność na korozję poprzez pokrycie cienką warstwą farby proszkowo. W środku każdej szafki na socjalnej znajduje się najczęściej drążek z wieszakiem i miejsce na obuwie. Dodatkowo meble szatniowe mają indywidualnie regulowane nóżki. Można w ten sposób ustawić je nawet na nierównej powierzchni i dostosować do krzywizn podłoża.
Jaką szafkę na ubrania warto wybrać?
Wszystko uzależnione jest od wskazanych potrzeb. Jeśli planujesz wyposażenie przestrzeni pracowniczej to musisz wydać nieco więcej. Szafki ubraniowe muszą być zgodne z obowiązującymi normami prawnymi. Nie możesz ryzykować, że przedmioty osobiste Twoich pracowników zaginą. Dobrze, jeśli zakupione meble socjalne posiadają certyfikaty zgodne z aktualnymi przepisami BHP. Doskonałym przykładem w tym aspekcie będą np. produkty firmy Malow. Jest to polski producent mebli, którego pojemniki są doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą. Zakup takiego sprzętu to inwestycja w pewność, że szafki ubraniowe umożliwią bezpieczne w 100% przechowywanie i czasami nawet suszenie odzieży. Wszystko w zależności od wybranego standardu. Wszystkie jednak szafki ubraniowe wyposażone są w systemy zapewniające zwiększoną cyrkulację powietrza. Można je postawić w dowolnym miejscu. Nawet poza szatnią. Ponadto warto także zwrócić uwagę na szafki skrytkowe producenta, jako meble komplementarne w stosunku do standardu szatniowego.