Stoły warsztatowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć o blacie roboczym
Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym majsterkowiczem, czy też prowadzisz profesjonalny warsztat, na pewno masz świadomość, że solidne meble warsztatowe to podstawa jego wyposażenia. Jednym z najważniejszych elementów są wytrzymałe stoły warsztatowe, bez których chyba nikt nie wyobraża sobie pracy. Stoły narzędziowe sprawdzają się w warsztatach samochodowych, ślusarskich, stolarskich oraz w domowych pracowniach.
Warto postawić na wysokiej klasy stoły ślusarskie uznanego producenta, ponieważ tylko wtedy będziesz mieć pewność, że zakupiony mebel to inwestycja na lata. W poniższym artykule znajdziesz garść informacji dotyczących wyboru i zalet stołów roboczych. Jeśli więc chcesz wiedzieć więcej, zapraszamy do lektury.
Do czego służy stół roboczy?
Stół roboczy służy przede wszystkim do tego, aby wykonywać na nim rozmaite prace ślusarskie, stolarskie i tym podobne. Nie bez powodu jest wyposażony w solidny blat, na którym bez problemu mieści się wszystko, co potrzebne. W końcu chyba nikt nie wyobraża sobie prac naprawczych na podłodze. Może być to jednak jednocześnie stół narzędziowy. Bowiem modele, które są wyposażone w półki i szuflady na narzędzia idealnie nadają się do przechowywania młotków, kluczy i innych tego typu akcesoriów.
Pamiętaj, że jeśli Twój stół nie ma takich elementów, zawsze możesz wykonać je samodzielnie lub dokupić akcesoria do mebli warsztatowych. Tak czy inaczej, solidny stół warsztatowy to zawsze dobry pomysł, więc nie wahaj się przed jego zakupem.
Stół narzędziowy – zalety
Jaki powinien być stół warsztatowy? Nowoczesny, designerski i solidny. Oczywiście wygląd to nie wszystko. Ważne też, aby miał stabilną konstrukcję i był wykonany z wytrzymałego materiału. Generalnie wszystkie meble warsztatowe powinny być odporne na różnego rodzaju wstrząsy i uderzenia. Jeśli wybierzesz więcej niż jeden model o modułowej budowie, będziesz mógł połączyć kilka stołów roboczych w ciągi, co da Ci wiele możliwych kombinacji. Zadbaj, aby Twój stół miał dużą powierzchnią blatu roboczego. Dzięki temu będzie Ci się wygodnie na nim pracowało, a wszystkie narzędzia będą miały swoje miejsce.
Pamiętaj, że zawsze możesz wyposażyć go w dodatkowe akcesoria, na przykład zawieszki na narzędzia. Wybierz stabilny i solidny model, który będzie inwestycją na lata. Polecamy wariant malowany w technologii proszkowej. Jest wtedy odporny na korozję, urazy mechaniczne i zarysowania. Dzięki temu bez obaw możesz wykonywać różnego rodzaju prace i na pewno nie uszkodzisz powierzchni. Jeśli postawisz na stół z nóżkami, bez problemu dopasujesz mebel do nierównej powierzchni i ochronisz go przed agresywnym środowiskiem podłoża.
Jak zrobić stół warsztatowy?
Jeśli nie chcesz kupować gotowego modelu, możesz zrobić go sam. Zastanawiasz się, stół warsztatowy jak zrobić? Uwierz, że to naprawdę prosta sprawa, zwłaszcza dla kogoś, kto zawodowo lub hobbystycznie "dłubie" sobie w garażu. Wystarczy użyć trochę wyobraźni i można wyczarować solidny stół narzędziowy. Będziesz do tego potrzebować narzędzia takich jak: ręczny strug, wkrętarka, dłuta i piła oraz gwoździe, wkręty i kołki. Materiał, z którego skonstruujesz stół ślusarski, może być dowolny. Jego wybór zależy w tym przypadku całkowicie od Ciebie.
Przed przystąpieniem do pracy, zastanów się, jak duży ma być Twój stół warsztatowy i stwórz prosty projekt. Następnie zwymiaruj poszczególne elementy i zabierz się za ich wycinanie drewna. Konstrukcję należy zacząć od szkieletu i połączenia go kantówkami poprzecznymi. Zapewni to stabilny stelaż. Następnie połącz ze sobą resztę elementów, na przykład za pomocą prostych połączeń wpustowych albo metodą na zakładkę. Warto też wzmacniać konstrukcję kołkami i klejem, a tam, gdzie to niezbędne także gwoździami i wkrętami. Jeśli chcesz, możesz wyposażyć swój stół narzędziowy w dolną półkę lub szufladę. Będzie wtedy jeszcze bardziej praktyczny.
Gotowy a samodzielnie wykonany stół ślusarski
Znasz już zalety gotowego stołu roboczego. Wiesz też, stół warsztatowy jak zrobić, ale może wciąż zastanawiasz się, które rozwiązanie jest lepsze? Jesteśmy zdania, że obydwie opcje mają swoje plusy. Bowiem samodzielnie wykonany stół narzędziowy nie tylko daje satysfakcję twórcy, ale również niewiele kosztuje. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz materiał za rozsądne pieniądze. Natomiast gotowy stół warsztatowy metalowy ma tę zaletę, że jest "nie do zdarcia", a do tego może być wyposażony w wiele praktycznych elementów typu półki, szuflady czy kółka. To, na który się zdecydujesz, zależy więc tylko od Ciebie, Twoich potrzeb, możliwości i chęci.
Gotowe stoły warsztatowe znajdziesz na naszej stronie.