Stoliki chirurgiczne – co powinieneś o nich wiedzieć?
Jeśli jesteś lekarzem i właśnie zamierzasz otworzyć gabinet prywatny, musisz pomyśleć o odpowiednim wyposażeniu. Z pewnością wiesz, że wybrane przez Ciebie meble metalowe muszą spełniać określone normy higieniczne i sanitarne. W przypadku stolika zabiegowego ważny jest materiał wykonania. Musi to być kwasoodporna stal nierdzewna, malowana lub chromowana. Przy zakupie zwróć koniecznie uwagę, czy stolik medyczny posiada wymagany przez prawo certyfikat. Nigdy też nie kupuj przysłowiowego „kota w worku” – postaw na sprawdzonego i renomowanego producenta, który specjalizuje się w produkcji mebli medycznych. Wszystko na temat stolików chirurgicznych do instrumentowania znajdziesz w poniższym artykule.
Stolik zabiegowy na lata – czym powinien się wyróżniać?
Stolik opatrunkowy ma to do siebie, że jest regularnie eksploatowany. Codziennie bowiem jest narażony na działanie drobnoustrojów, a przez to, iż musi być dezynfekowany po każdym zabiegu, jest również narażony na działanie silnych substancji myjących i żrących. Stolik narzędziowy chirurgiczny, jeśli będzie wykonany z kiepskiej jakości materiałów, szybko straci swój pierwotny wygląd i kolor, a przecież estetycznie i schludnie wyglądające meble są wizytówką każdego gabinetu. Poza tym profesjonalne stoliki zabiegowe posiadają certyfikaty odporności na czyszczenie chemiczne oraz są malowane specjalistycznymi farbami metodą proszkową, która chroni je przed przebarwieniami i zarysowaniami.
Co ważne, stolik zabiegowy ze stali nierdzewnej powinien być wyposażony w wytrzymałe kółka. Umożliwi to sprawne przewożenie narzędzi do instrumentowania, a co za tym idzie – usprawni pracę personelu medycznego. Oprócz tego stolik zabiegowy na kółkach łatwo przestawić i ustawić w dogodnym w danym momencie miejscu. Z reguły kółka przy nogach są antystatyczne, czyli nie brudzą podłogi, a dwa z nich są dodatkowo zabezpieczone specjalną blokadą, która chroni mebel przed przypadkowym przemieszczaniem się.
Jaki stolik medyczny wybrać?
Wybór stolika chirurgicznego, szafki medycznej oraz każdego innego mebla do gabinetu lekarskiego musi być starannie przemyślany. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, zmierz powierzchnię swojego biura. Weź pod uwagę rozstaw pozostałych elementów wyposażenia i zaplanuj, gdzie umieścisz poszczególne meble. W ten sposób będziesz wiedział, na jak duży stolik opatrunkowy możesz sobie pozwolić. Na rynku bowiem są dostępne różne warianty, co daje Ci wiele możliwości zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki gabinetu.
Wybierając stolik medyczny, postaw na znaną markę, na przykład na polskiego producenta mebli metalowych – firmę Malow. W branży działa już od 30-stu lat i wyposaża przychodnie, szpitale, kliniki oraz gabinety prywatne na całym świecie. Zwróć uwagę, czy interesujący Cię model posiada wymagane przez prawo certyfikaty i spełnia niezbędne normy. Tylko w ten sposób będziesz miał gwarancję, że ów stolik narzędziowy chirurgiczny to inwestycja na lata.
Nigdy nie kupuj mebla wykonanego z drewna albo tworzywa sztucznego. Najlepszym materiałem jest stal nierdzewna, odporna nie tylko na urazy mechaniczne czy odpryskiwanie farby, ale także kwasy i inne substancje chemiczne. Nie możesz bowiem zapominać, że stolik zabiegowy medyczny musi być dezynfekowany po każdym zabiegu, a poza tym codziennie narażony jest na działanie różnych substancji żrących. Jesteśmy też zdania, że najlepiej wyposażać gabinet kompleksowo, ponieważ wybierając wszystkie meble medyczne jednocześnie, możesz stworzyć spójną aranżację.
Dlaczego stolik chirurgiczny jest tak ważny?
Stolik medyczny jest bardzo ważny i nie chodzi tu tylko o profesjonalny wygląd gabinetu. Ów mebel spełnia konkretne funkcje – umożliwia transport narzędzi do instrumentowania, ułatwia wykonywanie zabiegów, służy do przechowywania materiałów opatrunkowych, słowem – bardzo mocno wpływa na funkcjonalność gabinetu. To niezbędnik każdego lekarza. Musi być więc solidny i wytrzymały. Ważne, aby był maksymalnie dopasowany do Twoich potrzeb. Możesz więc wybrać model statyczny lub z obrotowym blatem, z możliwością unieruchomienia w każdej pozycji albo stolik zabiegowy na kółkach lub na nóżkach. Wiele firm oferuje także możliwość zwiększenia powierzchni użytkowej blatu, dodanie zacisków uniemożliwiających przemieszczanie się narzędzi lub tac, a także montaż dodatkowych półek.
Stolik chirurgiczny wykonany z wysokogatunkowych materiałów to także gwarancja bezpieczeństwa zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Warunki podczas zabiegu muszą być w stu procentach sterylne, aby nie doszło do zakażenia. Łatwy do utrzymania w czystości stolik medyczny zapewnia higieniczne przechowywanie narzędzi i materiałów opatrunkowych oraz podnosi standard gabinetu lekarskiego. Z tego powodu, niezależnie od wielkości pomieszczenia, warto zaopatrzyć się w ów mebel i ułatwić sobie pracę. Jeśli masz duży gabinet, możesz postawić na stoliki zabiegowe – jeden na kółkach, a drugi bez. Ten pierwszy przyda się podczas wykonywania zabiegów, natomiast model statyczny może służyć do przechowywania przyrządów medycznych.
Stoliki chirurgiczne do instrumentowania znajdziesz na naszej stronie.