Noszenie maseczki chirurgicznej zazwyczaj kojarzy się z lekarzami – to zdecydowanie jeden z ich atrybutów. Nie zawsze jednak mają ją przy sobie – niezbędna jest przy zabiegach i operacjach, zaś przy standardowym badaniu niekoniecznie, chyba że istnieje ryzyko infekcji lub przeniesienia choroby drogą kropelkową. Dlaczego warto ją nosić? Komu jeszcze może się przydać maska chirurgiczna? Przed czym może chronić?

Jak jest zbudowana maseczka chirurgiczna?

Klasyczna maseczka chirurgiczna składa się z delikatnej przewiewnej włókniny. Zazwyczaj posiada trzy warstwy, które umożliwiają przepływ powietrza, żeby można było swobodnie w niej oddychać, a zarazem stanowią zabezpieczenie przez przenikaniem drobnoustrojów. Materiał jest miękki i przyjemny dla skóry, nie posiada żadnych włókien, które mogłyby wywołać uczulenia czy podrażnienia, jak lateks czy włókna szklane.

Zazwyczaj maseczki higieniczne posiadają usztywnienie, które pomaga na ich odpowiednie dopasowanie do kształtu twarzy, dzięki czemu można solidnie zabezpieczyć zarówno usta, jak i nos. Każda maseczka chirurgiczna posiada także specjalną gumkę, by solidnie – a jednocześnie bez ucisku – przymocować ją do twarzy, zakładając gumki za uszy.

Noszenie maseczki chirurgicznej jest wygodne i w pełni bezpieczne. Dzięki oddychającym materiałom, zapewnia mniejsze skraplanie wydychanego powietrza, co gwarantuje komfort i zapewnia swobodę oddechu. Ich hipoalergiczność również ma ogromne znaczenie, szczególnie dla osób o wrażliwej skórze. Co najważniejsze – maseczki chirurgiczne skutecznie zabezpieczają przez wszelkimi zanieczyszczeniami z powietrza.

Przed czym chroni maseczka chirurgiczna?

Maseczki chirurgiczne służą do ochrony nie tylko lekarzy podczas zabiegów medycznych. Mogą służyć każdemu, kto z różnych przyczyn nie chce – lub też nie może - mieć kontaktu z nieprzefiltrowanym powietrzem, które te oczyszczają niemal w 98%. Dzięki temu doskonale sprawdzą się także w innych zawodach o podwyższonym ryzyku oraz w chwilach, kiedy ma się wątpliwości do jakości i bezpieczeństwa wdychanego powietrza:

  • w salonach kosmetycznych, podczas wykonywania zabiegów związanych z zapyleniem (manicure, pedicure), przy bliskim kontakcie z twarzą pacjenta;

  • podczas zabiegów medycyny kosmetycznej;

  • podczas pracy w miejscach zapylonych – warsztatach lakierniczych, stolarniach. Maska pyłowa jest najprostszym sposobem na to, aby zabezpieczyć się przed wdychaniem szkodliwych substancji oraz pyłów unoszących się w powietrzu;

  • w miejscach, w których występują ryzyko zakażenia, podczas epidemii – chronią przed infekcjami i zapobiegają zarażeniom drogą kropelkową;

  • zapobiegają nagminnemu dotykaniu twarzy (co jest szczególnie istotne, jeśli obszar, na którym się przebywa, jest zainfekowany lub jeśli dotyka się twarzy w niekontrolowany sposób, narażając ją na urazy);

  • zabezpieczają przed kontaktem ze śliną, wydzielinami i płynami ustrojowymi innych osób;

  • w momentach mocnego zanieczyszczenia powietrza;

  • Przy obniżonej odporności, by nie wdychać zanieczyszczeń oraz w chwilach, kiedy chce się chronić innych przez zainfekowaniem własną chorobą.

Jakie są zalety masek chirurgicznych?

Maseczka medyczna czy też maseczka higieniczna to najprostszy sposób na to, by uchronić się przez zanieczyszczeniami i chorobami przenoszonymi drogą kropelkową oraz przez przykrymi skutkami wdychania zanieczyszczonego powietrza. Choć kiedyś ich noszenie można było uznać za swego rodzaju dziwactwo, bo faktycznie kojarzone były wyłącznie ze światem medycznym, obecnie nikogo nie dziwi zapobiegliwość, co więcej – ich noszenie, w dobie ogromnego zanieczyszczenia powietrza oraz szerzenia się coraz to nowszych chorób i rozprzestrzenianiu wirusów, stało się nawet modne, co więcej – czasem także konieczne. Jakie jeszcze zalety posiadają maseczki antywirusowe?

  • są tanie i ogólnodostępne;

  • lekkie, nie zajmują dużo miejsca, nie odkształcają się, więc nie wymagają specjalnych zabezpieczeń podczas przenoszenia np. w torbie;

  • wygodne w noszeniu, hipoalergiczne;

  • dopasowują się do kształtu twarzy;

  • bezpieczne;

  • bezzapachowe;

  • przede wszystkim – skuteczne!

Trudno wskazać jakiekolwiek wady. Maseczki chirurgiczne są jednorazowe, co oznacza, że nie nadają się do wielokrotnego użytku, nie można też ich prać. Jednak z łatwością można dostać opakowanie zawierające kilkadziesiąt sztuk, dzięki czemu będzie się przygotowanym na każdą okoliczność, a nawet można podzielić się z bliskimi, by oni także mogli się skutecznie chronić przez zanieczyszczeniami.

Czy warto kupić maseczkę chirurgiczną?

Zdecydowanie tak. Jest prosta w tak w działaniu, jak w obsłudze, a jej noszenie – szczególnie w chwilach realnego zagrożenia – może przynieść wyłącznie korzyści. Przede wszystkim – nigdy nie jest się w stanie przewidzieć, kiedy maseczka antywirusowa będzie przydatna lub, co więcej, konieczna. Warto ją stosować zawsze wtedy, kiedy istnieje jakiekolwiek ryzyko czy to infekcji, czy chorób związanych ze złą jakością powietrza.