Jakie klamki do drzwi będą najbardziej odpowiednie?
Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Przyczyna jest bardzo prosta. Wszystko to zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji klienta, a także przeznaczenia drzwi. Warto wspomnieć, że najpiękniejsze drzwi będą często dość kiepsko prezentować się, jeśli połączymy jest z klamką w niedopasowanym stylu lub też gorszej jakości. Na pierwszy rzut oka widoczne jest, kiedy coś zostało wykonane z gorszych materiałów. Tyczy się to zarówno mebli metalowych, jak i również wkładek do drzwi oraz dowolnych elementów sprawujących funkcje nie tylko estetyczną. Zakup klamek do drzwi stanowi decyzję także pod kątem kwestii związanych z zabezpieczeniami. Jeśli wybieramy nowoczesną stylistykę, to niezbyt dobrze będą komponować się z nią rustykalne bądź tradycyjne wykończenia. Dlatego w takich drzwiach nie umieszczamy klamek, które nie będą dobrze wyglądać z projektami o bardziej surowym, kwadratowym bądź w niektórych przypadkach nawet okrągłym kształcie.
Klamka do drzwi i jak dopasować ją do konkretnych?
Wszystko uzależnione jest od przede wszystkim miejsca, w którym zastosowane są konkretne drzwi. W przypadku montażu zewnętrznych konieczne będzie nie tylko rozsądne przemyślenie tego, jak grube mają być drzwi, a także jakie zabezpieczenia powinny one posiadać. Podstawową kwestią jest w tym wypadku jakość materiału z jakiego zostały wykonane, drugą natomiast rodzaj wkładek do drzwi oraz klamek. Do drzwi zewnętrznych nadrzędną zasadą jest to, że im bardziej są one masywne tym lepiej. Ponadto powinny one być odporne na pogodę, a także inne warunki zewnętrzne. Podobnie jest w przypadku zamków oraz klamek do drzwi. Dlaczego? Jeśli zamontujemy drzwi wewnętrzne w charakterze zewnętrznych, to bardziej niż prawdopodobne jest to, że wystarczy pierwsza ulewa, aby nie nadawały się one do dalszego użytkowania. Dlatego drzwi występują w szerokim spektrum rodzajów, do których dopasowanych jest w każdym wypadku odpowiednia kategoria klamek. Delikatna i prosta klamka nie będzie na podobnej zasadzie rozsądną decyzją w przypadku drzwi wejściowych. Przede wszystkim nie będzie ona dobra z perspektywy zabezpieczeń. Wystarczy łom lub inne narzędzie, aby bardzo prosto rozprawić się nie tylko z wkładką do drzwi, ale i zamkiem.
Jak dobierać wkładki do drzwi i klamki?
Nie jest to proste zadanie, dlatego zawsze warto zdać się nieco na wiedzę oraz zdanie ekspertów. Przykładowo w duecie kompozycyjnym drzwi o dużych lub wypukłych zdobieniach, bardzo dobrze sprawdzają się okrągłe kształty klamek. Oznacza to tym samym niestety, że w drugą stronę będzie to fatalne rozwiązanie. Przy nowoczesnych drzwiach, z dekoracyjnymi elementami stalowymi lepszym pomysłem będą np. bardziej prostokątne lub kwadratowe klamki oraz elementy dekoracyjne. Na pewno w stylu industrialnym kompletnym nieporozumieniem będzie, jeśli umieścimy w nim klamkę rodem z XVII lub XVIII wieku. Barok nigdy nie będzie komponował się z industrialem bądź postmodernizmem.
Właściwie dobrane klamki do drzwi
Pamiętaj, że dobrze dobrane detale dotyczą nie tylko waloru estetycznego, ale także kwestii bezpieczeństwa. Zabezpieczenia dobierane powinny być w zależności od tego, czy drzwi wykorzystywane będę użytku prywatnym, czy też np. firmowym. Następną rzeczą jest to, czy będzie z nich korzystać szersze grono osób, czy też jedynie kilka osób, pracownicy bądź domownicy. Klamki do drzwi podkreślają styl wnętrza, jednak wydobywają zarówno jego prawdziwy charakter. Natomiast to ostatnie definiowane jest przez jego docelowe przeznaczenie. W zasadzie klamki do drzwi wewnętrznych, jak i klamki do drzwi zewnętrznych.
Kolor i materiał w aspekcie czysto estetycznym
W odróżnieniu jednak od tezy wcześniej wspomnianej, drzwi posiadają bardzo ważny walor estetyczny. Dlatego nie służą wyłącznie jako zabezpieczenie lecz także jako dekoracja. Dopełniają m.in. projektów, a bez nich mieszkania nieważne jak zaprojektowane wydawałyby się po prostu puste. Drzwi to nie jednak tylko i wyłącznie rama oraz wypełnienie z drewna, sklejki bądź tworzywa. To także elementy wykańczające w postaci klamek do drzwi, zamków i wkładek. Te przede wszystkim dopasowane powinny być do kolorystyki, wielkości poszczególnych elementów na powierzchni oraz kształtu.
Malowanie barwami w przypadku drzwi
W kwestii czysto kolorystycznej kolory nie powinny kontrastować, jeśli chodzi o poszczególne elementy, a uzupełniać się. Jeśli w swoich wnętrzach preferujesz stonowane kolory, to wykorzystaj np. szary oraz biel. Z kolei subtelne aranżacje to przede wszystkim np. fiolety w połączeniu z karneliowym. Możesz zdecydować się w takim wypadku na kolor klamki, dzięki któremu nie będzie ona odcinała się na tle skrzydła drzwi, a bardziej akcentowała ich barwę bazową. Kontrast warto wybrać jedynie w przypadku, gdy ktoś kocha awangardowo grać kolorami w swoich projektach. W innym wypadku możesz dobrać kolor klamki po prostu na zasadzie kontrastu.