Wrzutnia bankowa – bezpieczne depozyty nawet nocą
Nie wszystkie przedsiębiorstwa zajmują się składaniem depozytów pieniężnych za dnia. W wielu wypadkach zdarza się, że czynność tę wykonuje się nocą. W takich sytuacjach często, zamiast tradycyjnego sejfu, wybiera się wrzutnię bankową, zwaną też wrzutnią nocną. Jest to, najprościej rzecz ujmując, sejf ze specjalnym rękawem wrzutowym.
Gwarantem bezpieczeństwa wrzutni jest jej konstrukcja. Szczelina wrzutowa została umieszczona z jednej strony, zaś wielowarstwowe drzwi – z drugiej. Wrzutnię montuje się tak, aby strona z drzwiami znajdowała się w pomieszczeniu, do którego dostęp będą mieć tylko i wyłącznie osoby uprawnione. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów wrzutni, o różnym stopniu bezpieczeństwa.
Klasa bezpieczeństwa wrzutni
Zależnie od modelu, wrzutnia bankowa oznaczona jest stopniem I – VIII, według PN-EN 1143. Jest to klasa bezpieczeństwa, której stopień oznacza się właśnie cyfrą rzymską. Zanim wrzutnia trafi do sprzedaży, przechodzi ona szereg włamań testowych, sprawdzających jej skuteczność. I oznacza tańszą, najmniej odporną na włamania, zaś VIII – najtrudniejszą do sforsowania, przeznaczoną dla dużych przedsiębiorstw.
Rodzaje wrzutni
Istnieją trzy rodzaje wrzutni. Pierwszym z nich są wrzutnie mechaniczne. Nie drukują one potwierdzeń dokonania depozytu, ale też nie wymagają dostępu do prądu. Depozytu dokonujemy z wykorzystaniem odpowiednich rozwiązań mechanicznych.
Bardzo popularnym rozwiązaniem jest z kolei wrzutnia bankowa elektroniczna. Oprócz rozwiązań mechanicznych, znajdziemy tu klawiaturę do odblokowywania szczeliny wrzutowej za pomocą kodu. Dodatkowo, wrzutnie tego typu wyposażone są też w głośniki, drukarki potwierdzeń, kamery, czujniki, pamięć wbudowaną i inne konfigurowalne funkcje. Urządzenia te wymagają zasilania o mocy 240V.
Rozbudowaną wersją wrzutni elektronicznych są wrzutnie nocne On-Line. Oprócz wszystkich funkcji obecnych w swoich poprzednikach, pozwalają nam one dodatkowo na połączenie ich z siecią. Dzięki temu, możemy monitorować wrzutnię zdalnie (możliwe jest też monitorowanie całej ich grupy) oraz, po synchronizacji urządzenia z systemem bankowym, księgować kwoty na rachunku klienta.
Wrzutnia bankowa to idealny wybór, jeśli mamy zamiar dokonywać depozytów w nocy. Nawet niższe klasy odporności w dalszym ciągu są odporne na kwas i wyważanie zawiasów, co jest dodatkowym dowodem na jej skuteczność.