Płyn dezynfekujący w dobie koronawirusa
Środki bakteriobójcze oraz likwidujące drobnoustroje to w ostatnim czasie bardzo popularny temat. Dlaczego? Z tego względu, że w obliczu globalnej pandemii kwestie związane z artykułami BHP znajdują się na pierwszym miejscu. Płyny do dezynfekcji są bardzo ważne w codziennej higienie, tak jak maseczki jednorazowe. Dlaczego? Ograniczają one rozprzestrzenianie się poszczególnych drobnoustrojów oraz wirusów. Ponadto oczyszczania dłoni jest bardzo ważne przed spożywaniem posiłków i przykładowo myciem lub dotykaniem twarzy. Żele antybakteryjne powstały z myślą o likwidowaniu różnego typu mikroorganizmów, które docelowo mogą być przyczyną infekcji, a także chorób. W dobie koronawirusa bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie ze skutecznych substancji o działaniu biobójczym, aby zminimalizować możliwość narażenia się na rozprzestrzenianie lub też bezpośrednie zarażenie wirusem. Dbanie o własną higienę jest bardzo ważne. Z jakiego względu? Jak wygląda stosowanie płynów antybakteryjnych w praktyce? Czy są one skuteczne, w jaki sposób z nich korzystać i jak działają? Tego dowiesz się właśnie tutaj!
W jaki sposób stosować płyny do dezynfekcji?
Preparaty tego typu likwidują większości bakterii. Powodują wyniszczenie większości drobnoustrojów i niektórych szczepów wirusów. Tutaj należy rozróżnić te ostatnie na typ osłonkowy oraz bezosłonkowy. Te drugie są zdecydowanie bardziej odporne na działanie biobójcze i mogą pozostawać w formach przetrwalnikowych. W szczególności trzeba zwrócić uwagę na jeden z poważniejszych błędów co do higieny. Woda oraz mydło nie są wystarczającym środkiem, aby pozbyć się z powierzchni dłoni wszystkich drobnoustrojów. Aby w pełni pozbyć się czynników potencjalnie chorobotwórczych wystarczy 20 sekund – ręce należy umyć pod bieżącą wodą, a następnie zdezynfekować za pomocą np. żelu antybakteryjnego. Artykuły BHP stanowią również bardzo dobre rozwiązanie w momencie, gdy dostęp do bieżącej wody jest utrudniony. Sprawdzają się generalnie w podróży, a także w czasie poruszania po mieście. Jeśli mamy ochotę coś zjeść poza domem, to obecnie płyn do dezynfekcji jest koniecznością, jeśli chcemy w 100% zadbać o nasze zdrowie, a także bezpieczeństwo naszych bliskich.
Płyny antybakteryjne w praktyce
Większość produktów dostępnych na rynku ma na celu likwidowanie wegetatywnych drobnoustrojów. Płyny do dezynfekcji w tym aspekcie nastawione są przede wszystkimi na szerokie spektrum tzw. przetrwalników. Dezynfekcja pozwala oczyścić zarówno przedmioty, części ciała, jak i dowolną powierzchnię użytkową. Wszystkie preparaty są w pełni bezpieczne dla skóry, chyba że ktoś cierpi na nadwrażliwość. Skuteczność poszczególnych płynów do dezynfekcji zależy tak naprawdę głównie od stężenia alkoholu, które musi przekraczać co najmniej 60%. istnieje także szereg innych czynników, takich jak m.in. rodzaj drobnoustroju, a także składu chemiczny konkretnego preparatu. Warto wskazać, że niektóre formy przetrwalnikowe wirusów są bardzo ciężkie do zlikwidowanie, a do tego konieczne są także odpowiednie warunki np. wilgotności i temperatury.
Rodzaje środków antybakteryjnych
Płyny dezynfekujące najczęściej dostępne są w postaci żelu antybakteryjnego bądź w formie ciekłej. Ponadto na rynku znaleźć można także pianki antybakteryjne, a także chusteczki nasączone specjalnym środkiem biobójczym. Te ostatnie znajdują szczególne zastosowanie np. w podróży lub komunikacji miejskiej, gdyż okazują się bardzo skuteczne w przypadku braku dostępu do mydła i bieżącej wody. Warto mieć jednak świadomość, że płyny antybakteryjne nie są przeznaczone czyszczenia brudu z rąk. Wykorzystywane w ten sposób, tracą swoje właściwości. Najpierw konieczne jest dokładne umycie rąk pod bieżącą wodą, a następnie pokrycie ich odpowiednim środkiem. Nie oznacza to, że nie da się umyć rąk żelem antybakteryjnym, jednak nie zmyje on brudu oraz cięższych zabrudzeń.
Jakie bakterie i wirusy są likwidowane poprzez płyny do dezynfekcji?
Przede wszystkim niszczą one grzyby, drobnoustroje pokroju bakterii, a także wykazują częściową skuteczność przeciwko wirusom. Niektóre szczepy danego mikroorganizmu są znacznie wytrzymalsze niż inne, a przez to odporne nie tylko na płyny do dezynfekcji, ale nawet antybiotyki. Wirusy dzielą się na tzw. bezosłonkowe i osłonkowe. Pierwsze są znacznie bardziej odporne na czynniki zewnętrzne i niekoniecznie zostaną usunięte w formach przetrwalnikowych. W praktyce środki na bazie alkoholu usuwają wirusy z osłonką i tylko niektóre bezosłonkowe. Płyny do dezynfekcji likwidują skutecznie bakterie E. Coli, A/H1N1, a nawet salmonellę. Ich skuteczność jest ogromna. Dlatego warto stosować je zawsze w każdej sytuacji. Higiena to absolutna podstawa w każdym aspekcie naszego życia, a artykuły BHP pozwalają wznieść ją na zupełnie inny poziom. Dobrze jest prewencyjnie uniknąć wielu stanów chorobowych. Dlatego zawsze świetnym pomysłem jest zaopatrzenie się w odpowiedni płyn dezynfekujący.