Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja to termin, z którym spotykamy się ostatnio niezwykle często. Jest to proces, który ma na celu zredukowanie liczny drobnoustrojów z danej powierzchni do bezpiecznego poziomu. Dezynfekcja nie wiąże się z całkowitym zniszczeniem i usunięciem mikroorganizmów, niemniej jednak pozostawia daną powierzchnię w stanie bezpiecznym dla zdrowia.

Dlaczego dezynfekcja rąk jest tak ważna?

W obecnych czasach dezynfekcja rąk stanowi jeden z najpowszechniejszych środków ochronnych, doraźnie zabezpieczających zarówno osobę dezynfekującą, jak i jej otoczenie. Systematyczna dezynfekcja - połączona oczywiście z innymi środkami zapobiegania - pozwala na znaczne zmniejszenie ryzyka przenoszenia się niebezpiecznych wirusów, zarówno z dłoni na dłoń, jak i na inne powierzchnie. Minimalizuje ona także szanse na wniknięcie szkodliwych mikroorganizmów do organizmu.

Sposoby na dezynfekcję rąk

W skutecznej dezynfekcji rąk pomocne są ogólnodostępne środki dezynfekujące. Wśród nich znajdują się różnego rodzaju płyny do dezynfekcji dłoni, żele antybakteryjne i dezynfekujące oraz specjalne gaziki do dezynfekcji. Każdy z powyższych środków dezynfekujących powinien zawierać alkohol o minimalnym stężeniu 60%. Dzięki temu możliwe jest skuteczne działanie produktów, a więc minimalizowanie liczby drobnoustrojów z powierzchni dłoni.

 

Płyny dezynfekujące używane są najczęściej w miejscach publicznych. Umieszcza się je w specjalnych dozownikach oraz stacjach dezynfekujących. Dozowane najczęściej za pomocą specjalnych dyfuzorów przyjmują postać lekkiej mgiełki, która dokładnie pokrywa powierzchnię dłoni skutecznie ją dezynfekując.

 

Żele wykorzystywane są częściej na użytek prywatny. Dostępne w wygodnych butelkach lub tubkach mogą być aplikowane bezpośrednio na dłoń. Żele dezynfekujące należy starannie rozetrzeć po powierzchni dłoni.

 

Z kolei gaziki dezynfekujące najczęściej używane są przez lekarzy, pielęgniarki oraz inne osoby z personelu medycznego. Stosuje się je także w gabinetach kosmetycznych. Jednorazowe gaziki pakowane są w osobne saszetki i sprzedawane najczęściej po 50 lub 100 sztuk.

Kiedy należy dezynfekować ręce?

Nasze dłonie powinniśmy dezynfekować za każdym razem kiedy będą one miały kontakt z jakąkolwiek powierzchnią, która mogła być dotykana także przez inne osoby. Są to przede wszystkim poręczne i balustrady, klamki oraz przyciski w windzie, czy w automatach. Dezynfekcję należy stosować także przed i po korzystaniu z transportu publicznego, jak również w trakcie dłuższych podróży pociągiem czy samolotem. Jeżeli z pewnych względów nie mamy możliwości starannego umycia rąk przed jedzeniem, także konieczna jest dokładna dezynfekcja dłoni.

Dezynfekcja rąk – o czym jeszcze pamiętać?

Bardzo ważne jest, aby pamiętać o regularnym sprawdzaniu zdatności płynów dezynfekcyjnych do użycia. Jako że są to preparaty na bazie alkoholu konieczne jest zużycie ich w odpowiednim terminie, jak i prawidłowe przechowywanie, które zapobiegać będzie jego zwietrzeniu. Przy regularnej i długotrwałej dezynfekcji rąk, pamiętajmy także o tym, aby odpowiednio zadbać o naszą skórę. Żele, płyny i gaziki do dezynfekcji, posiadające w swoim składzie substancje odkażające, mogą bowiem widocznie wysuszać skórę. Bardzo ważne jest więc regularne stosowanie nawilżających kremów lub maści z witaminą A. Pamiętajmy, że zdrowa skóra to nie tylko kwestia estetyki – mikrouszkodzenia w jej strukturze stanowią bowiem otwartą bramę dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów.