Odpowiednie wyposażenie prywatnego gabinetu lekarskiego, miejsca przyjęć w publicznej placówce czy sali zabiegowej to podstawa budująca bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Właściwie dobrane meble o wysokiej jakości, funkcjonalności i estetyce korzystnie wpływają także na wizerunek samego lekarza, przedstawiając go jako schludnego, fachowo pracującego specjalistę. Jakie więc meble powinny znaleźć się w każdym gabinecie lekarskim i co powinno je charakteryzować?

Szafka lekarska to podstawa

Za jeden z podstawowych elementów wyposażenia gabinetu medycznego zdecydowanie uznać należy szafkę lekarską. Jest to mebel, który pozwala na komfortowe, a co najważniejsze bezpieczne przechowywanie najpotrzebniejszych rzeczy. Odpowiednio wykonana i właściwie dopasowana szafka lekarska to obok biurka absolutna konieczność, bez której trudno byłoby wyobrazić sobie gabinet lekarza.

Dobra szafa lekarska, czyli jaka?

Na pytanie: w jaką szafkę medyczną powinien zostać wyposażony gabinet lekarski? możemy z łatwością odpowiedzieć – w dobrą. Co jednak w tym wypadku kryje się za tym prostym przymiotnikiem? Dobra szafka lekarska to przede wszystkim mebel wykonany z wysokiej jakości materiałów, które zostały do niego starannie dobrane. Najlepiej sprawdzają się w tym wypadku meble metalowe, wykonane z wysokiej klasy blachy stalowej o określonej grubości lub stali nierdzewnej, wzmocnionej dodatkowo chromowaną powłoką. Ponadto materiał ten powinien być także łatwy w czyszczeniu oraz szczególnie odporny; wnętrze szafy musi bowiem dobrze radzić sobie zarówno z działaniem wody czy detergentów, służących do jej mycia, jak i z wieloma silnymi substancjami, składnikami leków.

Bardzo ważne jest również, aby szafy i szafki lekarskie wyposażone były w odpowiedniej jakości zabezpieczenia. Ich zawartość powinna być dobrze chroniona, tak aby nie dostała się w niepowołane ręce, dlatego większość szafek medycznych z wyższych półek posiada dodatkowo wzmocnione drzwiczki, zamykane na zamek ryglujący je w kilku miejscach.

Wyposażenie szafek medycznych

O klasie i funkcjonalności szaf medycznych świadczy również ich wyposażenie. Meble te powinny umożliwiać wygodne i bezpieczne przechowywanie, a co za tym idzie być wyposażone w praktyczne półki i kontenery. Przykładem tego jest szafka medyczna SML 114, której konstrukcja podzielona jest na dwie części – górną i dolną. W górnej części znajdują się dwie, wykonane z solidnego, hartowanego szkła półki, których wzajemne położenie można swobodnie zmieniać. Dolna część to jedna, pojemna, praktyczna półka w oddzielnym kontenerze, zamykanym na osobny zamek ryglujący. Podobnie prezentuje się szafka SMLN 101, wyposażona w cztery, umieszczone za przeszklonymi drzwiami półki. Także i w tym wypadku wysokość oraz wzajemne położenie półek, można dowolnie zmieniać, dopasowując je do gabarytów przechowywanych w szafie przedmiotów.

Aby ułatwić korzystanie z nich, twórcy mebli medycznych oferują również kilka dodatkowych elementów konstrukcyjnych szaf. Doskonałym tego przykładem są kółka, pozwalające na szybkie i proste przemieszczenie mebla lub dodatkowy stelaż z nogami, podnoszący całą konstrukcję, umożliwiający utrzymanie pod nią czystości.

Szafki lekarskie – zastosowanie

Gdzie sprawdzą się metalowe szafki lekarskie? Meble te używane są w wielu różnych miejscach. Najczęściej spotkać je można w gabinetach lekarskich – zarówno prywatnych, jak i tych w publicznych placówkach medycznych. Ponadto szafki te nierzadko stanowią również wyposażenie gabinetów pielęgniarskich w szkołach, zakładach pracy, domach opieki czy zakładach karnych. Meble medyczne to oczywiście również niezbędny element wyposażenia szpitali – od korytarzy, poprzez wszelkiego rodzaju magazyny i sale dla pacjentów, po sale operacyjne. Sprawdzają się również w aptekach oraz gabinetach paramedycznych, na przykład podologicznych.

Metalowe szafki medyczne doskonale sprawdzają się w wielu miejscach, gdzie przyjmowani i obsługiwani są pacjenci. Z powodzeniem można przechowywać w nich zarówno akta przyjętych chorych, jak i inne dokumenty, a także najważniejsze leki i akcesoria.

Niezbędna dla lekarza i pacjenta

Szafka lekarska to zdecydowanie jeden z podstawowych elementów wyposażenia gabinetu, sali zabiegowej czy apteki. Niezwykle praktyczny i funkcjonalny, korzystnie wpływający na poziom komfortu i bezpieczeństwa, zarówno pracowników medycznych, jak i ich pacjentów. Wybierając spośród szerokiego asortymentu medycznych szafek, warto zwracać uwagę na wspomniane wyżej cechy, jak również oficjalne certyfikaty, potwierdzające ich jakość i poziom bezpieczeństwa. Co więcej, warto także pochylić się nad estetyką szafki, dopasować ją do reszty gabinetu, a tym samym dodatkowo poprawić wrażenia i pozytywne odczucia odwiedzającego go pacjenta.