W jaki sposób wybierać meble metalowe?

Najprostszą sugestią w tym kontekście będzie z pewnością postawienie na zakup wyłącznie od renomowanych producentów. Z pewnością praktycznie każdy zdaje sobie sprawę, że nie każda firma zapewnia dostęp do sprawdzonych rozwiązań na lata. Często meble metalowe, które nabędziemy z popularnych dyskontów, pochodzą od chińskich wykonawców, a przez to należy je uznać za nabytek co najmniej sezonowy. Dodatkowo zakup mebli socjalnych obarczony jest przepisami z Rozporządzenia Rady Ministrów, które nadaje pracodawcy obowiązek zakupu wyłącznie wyposażenia biurowego i mebli metalowych z lepszej półki. Z jednej strony sprawia to, że meble socjalne są droższe, jednak z ceną zawsze idzie jakość, która przekłada się na wytrzymałość. Eksploatacja z kolei powinna być jednym z pierwszych czynników wpływających na nasz wybór.

W jaki sposób zabezpiecza się meble socjalne przed korodowaniem?

Zdecydowanie najpopularniejszą metodą w tym aspekcie będzie ta opierająca się na pokrywaniem farbą w technologii proszkowej. Rozwiązanie pozwala niezwykle szczelnie zabezpieczyć powierzchnię mieszanką w dowolnym kolorze z palety RAL. Mebel metalowy zyskuje ochronę nie tylko przed samą wilgocią, która jest przyczyną korozji, ale także przed poszczególnymi przypadkowymi uszkodzeniami mechanicznymi. W tym aspekcie meble socjalne zyskują więc ochronę nie tylko przed czynnikami typowo środowiskowymi, ale także przed błędem ludzkim. Montowanie całości mebla socjalnego na specjalnych regulowanych nóżkach ogranicza również styczność stali z podłożem, co redukuje tarcie i przyczynia się do mniejszego korodowania od podstawy całości.

Konwersja cyrkonowa w dziedzinie innowacji

Jednym z ciekawszych rozwiązań z pewnością będzie zastosowane specjalne antykorozyjne zabezpieczenie elementów metalowych poprzez konwersję cyrkonową. Na czym polega taka technologia? W rzeczywistości jest to metoda komplementarna do malowania proszkowego, gdyż konwersja pozwala przystosować powierzchnię mebla metalowego do pokrywania go farbą w palecie kolorystycznej RAL z domieszkami innych materiałów. Rozwiązanie cyrkonowe to nowoczesny sposób na nakładanie warstwy zabezpieczającej bezpośrednio na przygotowaną blachę, co pozwala uzyskać trwałą powłoka antykorozyjną.

W jaki sposób nakładana jest farba proszkowo na meble socjalne?

Cały proces polega na przede wszystkim dokładnym odtłuszczeniu, myciu i przesuszeniu blachy. Nakładanie farby w technologii proszkowej to tak naprawdę zwieńczenie całego procesu. Wszystkie elementy trafiają do specjalnej komory natryskowej, gdzie meble metalowe są oczyszczane lub, w przypadku tzw. konwersji cyrkonowej, pokrywane na dodatek dodatkowo warstwą tego stopu. Częściej używa się tutaj tzw. fosforowania żelazowego podobnego do konwersji cyrkonowej. Na powierzchni stali powstaje w wyniku cyrkonowania powłoka chroniąca przed korozją. Jednak przy standardowym proszkowaniu, w komorze następuje tylko płukanie i suszenie. Następnie w ten sposób przygotowane elementy mebli socjalnych trafiają do malowania metodą proszkową. Kolejnym krokiem z kolei jest dostarczenie wszystkich części i komponentów mebli metalowych do montażu i wysyłki do klienta.

Co daje w praktyce zastosowanie procesu konwersji cyrkonowej lub malowania proszkowego?

Największą zaletą jest utworzenie skutecznej ochrony antykorozyjnej. W przypadku cyrkonowania utrzymuje się, że jest to nawet 2 krotnie wyższy czas zabezpieczenia i bezpieczeństwa mebli metalowych. Nałożenie dodatkowej warstwy tego typu znacząco poprawia przyczepność farby. Dodatkowo szczelniejsza pokrywa zapobiega powstawaniu rdzy pod warstwą farby, a przeprowadzone testy wskazują, że fosforowanie lub konwersja cyrkonowa zabezpiecza blachę lepiej niż samo malowanie proszkowo mebli socjalnych bądź wyposażenia biurowego. Dodatkowo fosforowanie czy cyrkonowanie maksymalnie chroni meble metalowe podczas transportu, magazynowania i późniejszej eksploatacji u klienta docelowego. Zabezpieczenie powierzchni mebli metalowych poprzez konwersję cyrkonową bądź fosforowanie żelazowe i malowanie proszkowe gwarantuje, że podczas używania wyposażenia zgodnie z przeznaczeniem przez długi okres czasu nie dojdzie do powstania rdzy.