Maseczki medyczne, znane szerzej jako maseczki chirurgiczne, kojarzą nam się głównie ze służbą zdrowia i jej wykorzystaniem podczas operacji, jednak można ich używać również w życiu codziennym. Jakie zatem zastosowanie ma maseczka chirurgiczna w życiu codziennym?

Maseczka medyczna – budowa

Maseczki chirurgiczne to prostokątne maseczki z trzema zakładkami, które z obu stron mają zamocowane gumki do zakładania. Składają się one z trzech niezależnych warstw. Dwóch zewnętrznych, wykonanych z włókniny osłonowej oraz specjalistycznej warstwy filtracyjnej umieszczonej pomiędzy nimi.

Charakterystyka maseczki chirurgicznej

Trójwarstwowe maseczki chirurgiczne wykonane z przewiewnej włókniny pozwalają swobodnie oddychać i nie powodują konieczności silniejszego wciągania powietrza, nie zatrzymują też zatrzymywania powietrza wydychanego i zapewniają mniejsze skraplanie się wydychanego powietrza. Charakteryzują się przy tym wysokiej skuteczności filtracją zanieczyszczeń i bakterii, współczynnik filtracji, zwany BFE, wynosi w ich przypadku aż 98%. Maseczki są wykonane z włókniny oraz naturalnych materiałów, dzięki temu jest całkowicie bezwonna, nie zawiera też lateksu oraz włókien szklanych, dzięki temu są całkowicie bezpieczne oraz hipoalergiczne – nie wywołują alergii. Trzy zaszewki oraz sztywnik umożliwiają dopasowanie do kształtu twarzy, dzięki czemu zapewniają całkowitą ochronę. Dobrej jakości maseczki chirurgiczne posiadają certyfikat CE oraz spełniają normy EN149:2001 + A1:2009.

Zastosowanie maseczki ochronnej w życiu codziennym

Maseczki chirurgiczne poza zastosowaniem w służbie zdrowia mają także szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Dlatego warto wiedzieć w jakich okolicznościach należy po nie sięgać. Są one bowiem dobrym sposobem na unikanie roznoszenia infekcji wirusowych oraz jako ochrona górnych dróg oddechowych. Nie sprawdzają się jednak w czasie remontu, wtedy powinno się stosować odpowiednie maseczki budowlane.

Maseczki medyczne w służbie zdrowia

Maseczki chirurgiczne w służbie zdrowia wykorzystywane są zazwyczaj podczas wykonywania zabiegów chirurgicznych, chronią one pole operacyjne przed zanieczyszczeniem i pyłem. Wykorzystywane są także w gabinetach medycznych, na przykład dentystycznych, w trakcie wykonywanych zabiegów.

Maseczki chirurgiczne dla pacjentów

Maseczki chirurgiczne stosuje się także u pacjentów z obniżoną odpornością, na przykład po operacjach, przy chorobach immunologicznych a nawet u pacjentów podczas leczenia nowotworów, podczas przyjmowania tak zwanej chemii. Maseczki chirurgiczne bowiem zapobiegają zarażeniom drogą kropelkową oraz ograniczają dotykanie rękoma nosa i oczu, dzięki czemu chronią także przed zakażeniem błon śluzowych. Maseczki powstrzymują także rozprzestrzenianie się wirusów i zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji, dlatego też zaleca się ich noszenie osobom przeziębionym oraz z infekcjami wirusowymi w celu uniknięcia rozsiewania wirusów podczas kaszlu i kichania.

Maseczki chirurgiczne w salonach kosmetycznych

Maseczki chirurgiczne sprawdzają się także doskonale wśród kosmetyczek, manikiurzystek i podologów. W trakcie zabiegów w gabinetach kosmetycznych wykorzystuje się między innymi frezarki do paznokci. Podczas ich użytkowania powstaje pył z polerowanych paznokci, żelu lub akrylu, który jest szkodliwy. Dlatego też osoby wykonujące zabieg wykorzystują maseczki medyczne w celu swojej ochrony.

Jak założyć maseczkę medyczną?

Maseczki chirurgiczne posiadają szereg zalet, jednak mało osób wie jak poprawnie zakładać maseczki medyczne. Jeśli maseczkę higieniczna założymy źle, wtedy nie zapewnimy sobie odpowiedniej ochrony. Dlatego też podczas zakładania należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Poprawne zakładanie maseczki chirurgicznej

Po pierwsze do zakładania maseczek chirurgicznych służą gumki zamocowane po bokach. Gumki te naciągamy a następnie zaczepiamy za uchem. Jeśli gumki są za luźne można gumki założyć zwijając je „na krzyż” lub zawiązując supełek na ich końcu. Maseczka musi dobrze przylegać do twarzy. Po drugie, za pomocą zaszewek dopasowujemy szerokość maseczki, powinna ona zakrywać twarz od podbródka aż do nasady nosa, aby odpowiednio ją dopasować rozciągamy jedną, dwie lub trzy zakładki. Po trzecie układamy sztywnik, który ma za zadanie dopasować maseczkę do nasady nosa, tak by dokładnie przylegała.

Poprawne zdejmowanie maseczki higienicznej

W momencie gdy zakładamy maseczkę zgodnie z instrukcją mamy pewność, że będzie ona nas chronić odpowiednio. Jednak nie tylko zakładanie, ale też zdejmowanie maseczki jest ważne. Ponieważ niepoprawne zdejmowanie maseczki może doprowadzić do wtórnego roznoszenia wirusów i bakterii. Dlatego też podczas ściągania maseczki nie należy dotykać prostokąta z włókniny. Powinno się chwycić maseczkę za gumki, a następnie rozciągając je zdjąć maseczkę odsuwając ją od twarzy. Zużytą maseczkę powinno się wyrzucać do odpadów medycznych. W przypadku gdy nie mamy dostępu do kosza na odpady medyczne maseczkę wrzucamy do śmieci zmieszanych.