Główne zastosowanie masek ochronnych

Poszczególne rodzaje dostępnych na rynku BHP masek różnią się od siebie, jednak ich główne zastosowanie pozostaje niezmienne. Jest to bowiem możliwie jak najlepsza i najdokładniejsza ochrona górnych dróg oddechowych człowieka, przed wybranymi zagrożeniami. Mogą to być wirusy i bakterie, jak również dym, smog oraz pył. Stosowanie maski ma także na celu znaczne ograniczenie transmisji ewentualnych zagrożeń pochodzących od osoby ją noszącej. Tak zwany aerozol, wydostający się każdorazowo podczas wydechu z dróg oddechowych, jak również kichania, a nawet mówienia, może bowiem zawierać niebezpieczne dla otoczenia mikroelementy.

Rodzaje masek ochronnych

Główny podział masek ochronnych wynika z możliwej długości ich stosowania; w ten sposób wyróżnić więc można maseczki jednorazowe oraz maseczki wielokrotnego użytku, najczęściej wyposażone w wymienny filtr.

Jednorazowe maski to obecnie najczęściej spotykany rodzaj osłony górnych dróg oddechowych. Wyposażone w gumki lub troki, umożliwiające ich pewne i wygodne umieszczenie na twarzy, powinny być używane nie więcej niż raz. Dlaczego? Maseczki te, nazywane także maskami chirurgicznymi, opierają swoje działanie wyłącznie na stworzeniu ochronnej bariery między otoczeniem a drogami oddechowymi osoby, która je stosuje. Tego typu maseczki nie posiadają możliwości filtrowania powietrza, przedostającego się do ust i nosa danej osoby.

Wielorazowe maski ochronne wyposażone w specjalny filtr podzielić można dodatkowo na trzy rodzaje, ze względu na stopień ochrony i filtracji powietrza. Są to maski z filtrem FFP3, FFP2 oraz FFP1. Oznaczenie masek to skrót od angielskojęzycznego określenia Filtering Face Piece. Poszczególna cyfra umieszczona przy skrótowej nazwie maski oznacza klasę jej filtracji, określaną poprzez procent zatrzymanych przez filtr cząsteczek.

Pełna, prawidłowa nazwa maseczek filtrujących to półmaski z filtrem. Półmaski te, dzięki specjalnym filtrom, jak i ścisłemu przyleganiu do powierzchni twarzy, skutecznie oczyszczają zarówno wdychane oraz wydychane przez nas powietrze.

Maski filtrujące FFP3 wyposażone są w specjalny materiał filtracyjny, który jest w stanie wychwycić nawet najdrobniejsze cząsteczki smogu, dymu, czy pyłu. Skutecznie zatrzymuje on również alergeny oraz tak zwane aerozole biologiczne. Tego rodzaju maski wyjątkowo ściśle i dokładnie przylegają do powierzchni twarzy – w przeciwieństwie do jednorazowych maseczek chirurgicznych.

Maski z oznaczeniem FFP2, nazywane są także maskami antysmogowymi i przeciwpyłowymi. Filtrują wdychane oraz wydychane powietrze na wysokim poziomie, sięgającym około 94%. W zdecydowanej większości przypadków maska ta jest wystarczającą ochroną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Maski chirurgiczne a maski z filtrem – podstawowe różnice

Mimo iż zarówno maski chirurgiczne, jak i półmaski z filtrem FFP3, FFP2 oraz FFP1 mają jednakowe zadanie, zdecydowanie różnią się między sobą. Przede wszystkim różni je możliwy czas ich używania. Maseczki chirurgiczne mogą być używane wyłącznie raz; po użyciu należy ściągnąć je w bezpieczny sposób i wyrzucić. Maski wyposażone w specjalny filtr mogą być natomiast noszone kilkakrotnie, głównie ze względu na możliwość wymiany części filtrującej.

Maseczki różnią się od siebie także stopniem przylegania do skóry. Maseczka jednorazowa nie przylega ściśle do twarzy, podczas gdy maski z filtrem już tak. Ponadto maseczki wykonane są także w różny sposób, z różnego rodzaju materiałów. Jednorazowe maseczki najczęściej są znacznie cieńsze i lżejsze od specjalnych półmasek z filtrem. Te z kolei wykonane są z wielowarstwowego materiału o gęstym splocie, dzięki czemu mogą skutecznie filtrować tak wdychane, jak i wydychane powietrze.