Współczesna szkoła całkowicie różni się od tej, jaką znamy z opowieści rodziców. Nie jest szara i nudna, tylko kolorowa i dostosowana do potrzeb dzieci. Jednak nie tylko program nauczania uległ zmianie. Również meble szkolne przeszły ogromną metamorfozę. Wynika to przede wszystkim ze zmieniających się przepisów, ale także z trendów czy zmiany podejścia procesu edukacji. W poniższym artykule przyglądamy się najpopularniejszym meblom szkolnym i podpowiadamy, czym się kierować przy ich wyborze, aby były zgodne z obowiązującymi normami i spełniały oczekiwania najmłodszych użytkowników.

Ławki do szatni – jakie wybrać?

Jeśli chodzi o ławki do szatni, to są to meble przeznaczone głównie do szatni przy sali gimnastycznej lub hali sportowej. Dlaczego? Ponieważ, jak dowiesz się z dalszej części artykułu, podręczniki i pozostałe rzeczy osobiste muszą być przechowywane w szafkach.

Ławka szkolna sportowa powinna być wyposażona w siedzisko i haczyki. Do wyboru są modele jedno i dwustronne, których wybór uzależniony jest od wielkości pomieszczenia. Meble te charakteryzuje się ogromną wytrzymałością, stabilną konstrukcją i estetyką wykonania. Najczęściej są dostępne w różnych kolorach i wykonane z materiałów odpornych na nieprzyjazne warunki środowiskowe. Mają także stopki z tworzywa sztucznego, które chronią podłogę przed zarysowaniem, a ich drewniane elementy są pomalowane bezbarwnym lakierem dla jeszcze większej ochrony mebla.

Szafki szkolne na odzież i obuwie dziecięce

To, że w każdej szkole muszą być szafki dla uczniów rozporządzenie MEN-u uregulowało stosunkowo niedawno. Jeszcze przed rokiem szafki szkolne metalowe nie były obecne w każdej placówce, jednak od około roku są obowiązkowym meblem szkolnym. Ministerstwo Edukacji Narodowej postanowiło, że od 1 marca 2019 roku każdy uczeń musi mieć zapewnione miejsce na książki, zeszyty i przybory szkolne. To bardzo dobra decyzja, ponieważ – jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny – plecak nie powinien być cięższy niż 10-15% wagi ucznia. Tymczasem tornister ucznia klas 1-3 potrafi ważyć nawet do 7 kg, co dla tak młodego kręgosłupa jest tragiczne w skutkach. Na szczęście szafki do szkoły pozwoliły pozbyć się problemu przeciążonych plecaków i dały uczniom poczucie prywatności.

Co rozporządzenie MEN-u oznacza w praktyce? Dokładnie to, że jako dyrektor placówki oświatowej – szkoły lub przedszkola – powinieneś zainwestować w szafki dla uczniów, które:

  • będą wykonane z wytrzymałego materiału, odpornego na wilgoć i korozję oraz zapewniającego bezpieczne i higieniczne użytkowanie;
  • będą dostosowane do wieku i wzrostu dziecka oraz wyposażone w drążek na ubrania, skrytkę na różne drobiazgi i półkę na podręczniki;
  • będą zamykane na klucz;
  • będą dopasowane kolorystycznie do szatni lub korytarza, dzięki czemu wpłyną na przyjemną atmosferę w szkole.

Stoliki uczniowskie – wymagania

Dzieci spędzają w szkole większość swojego czasu, a w ławkach siedzą nawet kilka godzin w ciągu dnia. Jeśli więc stoliki uczniowskie nie będą dostosowane do ich wzrostu, negatywnie wpłynie to na ich kręgosłup, wzrok i narządy wewnętrzne. Na szczęście od 2007 roku (a nawet już wcześniej, bo normy przyjęte w 2002 roku są nadal dopuszczalne) ławki szkolne muszą posiadać wymiary zgodne z wymaganiami Unii Europejskiej (PN-EN1729-1:2007). UE wyróżniła osiem przedziałów wzrostowych, do których dopasowała odpowiednie wymiary stolików uczniowskich, a każdemu z tych przedziałów przyporządkowała inny kolor:

  • 0 (biały) wzrost: 80-95 cm wysokość blatu: 40 cm;
  • 1 (pomarańczowy) wzrost: 93-116 cm wysokość blatu: 46 cm;
  • 2 (fioletowy) wzrost: 108-121 cm wysokość blatu: 53 cm;
  • 3 (żółty) wzrost: 119-142 cm wysokość blatu: 59 cm;
  • 4 (czerwony) wzrost: 133-159 cm wysokość blatu: 64 cm;
  • 5 (zielony) wzrost: 146-178,5 cm wysokość blatu: 71 cm;
  • 6 (niebieski) wzrost: 159-188 cm wysokość blatu: 76 cm;
  • 7 (brązowy) wzrost: 174-207 cm wysokość blatu: 82 cm.

Pamiętaj jednak, że wysokość nie jest jedynym kryterium wyboru. Rynek oferuje zarówno stolik szkolnyjednoosobowy, jak i dwuosobowy. Jego blat może być metalowy lub drewniany. Najpopularniejszy jest oczywiście stolik szkolny dwuosobowy. Posiada odpowiednio duży blat roboczy, który zapewnia komfortowe warunki do nauki i pracy na lekcji dla dwojga uczniów.

Meble szkolne znajdziesz na naszej stronie.