Nie od dziś wiadomo, że sejf kojarzy nam się przede wszystkim z bezpieczeństwem i dużą pewnością. Solidny, trwały sejf skutecznie ochroni nasze kosztowności czy ważne dokumenty przed dostaniem się w niepowołane ręce. Nawet wyposażony w najlepsze zamki sejf warto jednak dodatkowo zabezpieczyć. Jak? Poprzez przymocowanie go do podłoża.

Mocowanie sejfu – konieczność czy dodatek?

Niektórzy posiadacze sejfów czy też osoby planujące jego zakup być może uważają, iż samo jego posiadanie w zupełności wystarczy, aby ze stuprocentową skutecznością ochronić swoje kosztowności, elektronikę, oszczędności, dokumenty czy posiadaną broń. Faktem jest jednak, że szczególnie niewielkie, lekkie sejfy mogą z łatwością zostać zabrane i wyniesione przez włamywaczy. Z dala od pierwotnego miejsca ich przechowywania, od alarmu czy policji złodzieje będą mogli na spokojnie rozpracować mechanizmy zabezpieczające zawartość sejfu. Właśnie dlatego sposób montażu niektórych sejfów, został starannie opisany w treści normy PN-EN 14450:2006. Czytamy w niej, że

4.2.2 Urządzenie wolno stojące o masie mniejszej niż 1000 kg powinno mieć conajmniej dwa otwory, przez które może być zakotwione. Oba otwory powinny być wykonane w powierzchni, poprzez którą urządzenie jest zakotwione. Kotwienie w każdym z otworów powinno mieć wytrzymałość mechaniczną kotwienia.

Na ich szczególne zabezpieczenie uwagę powinni zwrócić także właściciele sejfów na broń. Urządzenia te także wymagają bowiem odpowiedniego zamontowania ze względu na swoją zawartość. Minister właściwy do spraw wewnętrznych wraz z Ministrem Obrony Narodowej określi w drodze oficjalnego rozporządzenia zasady dotyczące noszenia i ewidencjonowania, ale także przechowywania broni oraz amunicji. Zgodnie z ustaleniami broń oraz amunicja muszą być przechowywane w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osób nieupoważnionych. Broń powinna być przechowywana wyłącznie w stworzonych w tym celu sejfach i szafach o klasie S1, które to odznaczają się najwyższym poziomem zabezpieczeń, a także wyposażeniem w specjalne otwory do kotwienia.

Kotwienie sejfu – gdzie możemy go zamontować?

Wiemy już, że odpowiednie zamontowanie i kotwienie sejfu jest w wielu przypadkach naszym obowiązkiem. Dzięki temu możemy dodatkowo zabezpieczyć jego zawartość, chroniąc ją przed kradzieżą i przed dostaniem się w niepowołane ręce. Gdzie możemy zamontować swój sejf? W jakim miejscu najlepiej wykonać jego kotwienie? Możliwości jest kilka.

Przede wszystkim, co zdarza się najczęściej, możemy przymocować sejf do podłoża. Do podłogi możemy przymocować różnego rodzaju sejfy wolnostojące, pamiętając o przestrzeganiu zasad prawidłowego montażu. Warto również, przed jego rozpoczęciem, dokładnie sprawdzić stan podłoża, aby mieć pewność, że po wykonaniu w nim otworów montażowych w dalszym ciągu będzie ono w stanie pewnie utrzymać sejf. Aby zamontować sejf w podłodze, należy dokładnie określić i wymierzyć jego planowane położenie, a następnie – po przyłożeniu sejfu w wybrane miejsce – zaznaczyć na podłożu rozmieszczenie jego otworów. Kolejnym krokiem jest przygotowanie otworów, w których następnie umieszczamy specjalne śruby kotwiczące lub – w przypadku kotew chemicznych – mieszanki żywicznej. Następnie, do podłoża przykładamy sejf, a przez jego spód do przygotowanych otworów wkręcamy śruby montujące. Bardzo podobnie wygląda mocowanie sejfu do ściany, jednak nie jest ono aż tak chętnie i często wybierane. Nierzadko jednak stosuje się podwójne kotwienie do ściany i podłogi, co także jest rozwiązaniem pewnym i bezpiecznym.

Zupełnie inaczej wygląda natomiast montowanie sejfów podłogowych i ściennych. Urządzenia te często błędnie kojarzone są z sejfami mocowanymi do podłoża za pomocą kotwienia. W rzeczywistości są to jednak urządzenia, których montaż warto uwzględnić już na etapie budowy lub remontu domu, gdyż wymaga on posiadania specjalnej, odpowiednich gabarytów wnęki w ścianie lub podłodze. Przykładem takiego urządzenia jest sejf podłogowy Y-FLS0000, którego montaż wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Urządzenie to musi zostać wmurowane w ścianę lub podłogę, a tym samym zabezpieczone w sposób, który w stu procentach uniemożliwia jego wyciągnięcie i przeniesienie. Sejfy ścienne i podłogowe są nie tylko wyjątkowo solidnie zabezpieczone; ze względu na ich lokalizację można także doskonale ukryć je przed niepożądanymi spojrzeniami – w meblach, za obrazem czy pod dywanem.

Mocowanie sejfu – bezpieczeństwo na 110%

Sam sejf może oczywiście zabezpieczyć nasze kosztowności, broń czy firmowe dokumenty. W większości przypadków będzie on odpowiednim straszakiem dla potencjalnych złodziei, którzy dwa razy zastanowią się, zanim podejmą jakąkolwiek próbę jego sforsowania. Dla szczególnie zdeterminowanych i doświadczonych włamywaczy mały i lekki sejf może jednak nie stanowić aż tak dużej przeszkody, dlatego warto zadbać o jego dodatkowe zabezpieczenie w postaci kotwienia.