Regał to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wielu pomieszczeń, zarówno w prywatnych domach, jak i miejscach użytku publicznego czy zakładach pracy. Dzięki ogromnej różnorodności dostępnych na rynku rodzajów regałów, z powodzeniem można dopasować zarówno ich gabaryty, jak i stylistykę do wybranego miejsca. Jakie rodzaje regałów znaleźć możemy w branżowych sklepach i w które z modeli warto zainwestować? Podpowiadamy!

Jaki powinien być dobry regał?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaki rodzaj regału wybrać do domu czy firmy, warto zastanowić się, jakie najważniejsze cechy powinien posiadać dobrej jakości regał. Jako że stanowi on mebel do przechowywania lub eksponowania produktów o różnej wielkości i wadze, każdy regał powinien być dopasowany do artykułów na nim umieszczanych. Wysokiej klasy regał, bez względu na swoje dokładne przeznaczenie, powinien charakteryzować się odpowiednią nośnością i wysoką wytrzymałością.

Najlepszej jakości regały wykonuje się z wysokiej klasy materiałów odpornych na ciężary oraz ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Materiały użyte do wykonania regałów powinny być także trwałe i wytrzymałe, a co za tym idzie doskonale radzić sobie nawet z najbardziej intensywną eksploatacją. Dobrej klasy regał to mocne półki, wyposażone w odpowiednie wsporniki i praktyczne przegródki, a także wytrzymałe nogi mebla, zakończone specjalnymi stopkami, regulującymi wysokość.

Rodzaje regałów metalowych

Na rynku znaleźć można co najmniej kilka podstawowych rodzajów regałów metalowych, które doskonale sprawdzą się w różnych miejscach – zarówno w domu, jak i w miejscach pracy, a także w miejscach użytku publicznego.

Jednym z najpopularniejszych jest zdecydowanie metalowy regał magazynowy. Jak sama nazwa wskazuje, stworzony został z myślą o przechowywaniu produktów w magazynach. Charakteryzuje się wysoką nośnością i dużą odpornością. Niektóre z modeli są w stanie unieść nawet pół tony. Regały magazynowe dostępne są w kilku różnych wielkościach, dzięki czemu z łatwością dopasować je można do wielkości danego magazynu, jak i jego potrzeb oraz specyfiki przechowywanych produktów.

Regały magazynowe doskonale sprawdzą się także w innych miejscach, takich jak chociażby hurtownie, czy sklepowe zaplecza. Bardzo dobrze poradzą sobie również w warunkach domowych, jako element wyposażenia domowej spiżarni czy garażu.

Innym rodzajem regałów są regały zamknięte, które podobnie jak magazynowe, charakteryzują się szerokim zastosowaniem i wysoką funkcjonalnością. Ten rodzaj mebli pozwala na bezpieczne, ale i schludne przechowywanie wybranych produktów, jak również odpowiednie ich wyeksponowanie. Regały zamknięte wyróżniają się także ciekawą estetyką, którą z łatwością dopasować można do wystroju niemal dowolnego miejsca.

Dzięki swoim technicznym i estetycznym walorom regały zamknięte doskonale sprawdzają się w takich miejscach jak biura i gabinety, sale lekcyjne, ale także biblioteki i czytelnie. Znajdują także zastosowanie w prywatnych domach, na przykład w domowym gabinecie, w spiżarni, czy w garażu. Regały zamykane mogą stanowić osobny, samodzielny mebel lub być praktycznym uzupełnieniem wyposażenia biura, sali czy pokoju.

Wśród regałów zamkniętych znaleźć można szerokie modele z jedną półką, modele wyposażone w dwie lub trzy półki oraz wąskie regały z większą ilością półek.

Mówiąc o wysokiej jakości praktycznych regałach trudno nie wspomnieć o regałach bibliotecznych, o szczególnym zastosowaniu i wyjątkowych walorach. Regały te szczególnie sprawdzają się w bibliotekach oraz czytelniach – zarówno publicznych, jak i szkolnych oraz uniwersyteckich – niemniej jednak znajdują zastosowanie także w innych miejscach. Regały te używane są także w magazynach, archiwach, biurach czy salach lekcyjnych. Dobrze sprawdzą się także w domowej biblioteczce lub domowym gabinecie.

Do najważniejszych zalet regałów bibliotecznych należy ich duża nośność, jak również łatwość w montażu oraz elastyczność użytkowania. Wytrzymałe półki, w które wyposażony jest regał, można dowolnie regulować, zmieniając ich wysokość i wzajemne położenie. Regały wyposażone są w mocne wsporniki, dodatkowo zwiększające nośność i wytrzymałość półek, a także w praktyczne przegródki oraz miejsce na karty informacyjne. 

Jaki regał wybrać?

Wybierając regał metalowy warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jego jakość oraz klasę materiałów, użytych do jego wykonania. Dobrze jest również upewnić się, że wybrany mebel posiada oficjalne certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Do najbardziej uniwersalnych należą z pewnością regały magazynowe, które dostępne są w wielu rozmiarach i doskonale sprawdzają się w niemal dowolnym miejscu. Na użytek domowy dobrze sprawdzą się regały zamknięte, gwarantujące nie tylko odpowiedni poziom przechowywania produktów, ale także ciekawą estetykę. Regały biblioteczne to z kolei meble wyjątkowo elastyczne pod względem dopasowania do różnych potrzeb i wymagań, dlatego świetnie sprawdzają się nie tylko w publicznych bibliotekach, ale i w warunkach domowych.