Sejfy to urządzenia zapewniające bezpieczeństwo przechowywania gotówki, biżuterii, broni, jak i innych kosztowności czy ważnych, bądź poufnych dokumentów. Używa się ich w firmach, sklepach, hurtowniach, ale także wielu miejscach użytku publicznego oraz prywatnych domach. Podczas samego wyboru czy zakupu sejfu do domu rodzi się wiele pytań, chociażby o najważniejsze parametry urządzenia. Nierzadko pojawiającym się pytaniem jest również to, o odpowiednie ulokowanie sejfu.

Miejsce na sejf – na co zwrócić uwagę?

Aby mieć pewność, że nasz sejf będzie miał możliwość odpowiedniego pełnienia swoich funkcji, musimy znaleźć dla niego właściwe miejsce. W przeciwnym wypadku posiadanie go może przynieść rezultaty odwrotne do zamierzonych. Sejf umieszczony na widoku, w miejscu ogólnie dostępnym, stanowić będzie pokusę i ułatwienie dla złodziei. Z koeli sejf na broń osobistą, do ochrony rodziny czy mienia, ukryty w zbyt odległym i trudno dostępnym miejscu w domu, może utrudnić nam obronę.

Wybierając miejsce do montażu sejfu, warto więc przede wszystkim zastanowić się, co zamierzamy w nim przechowywać. Jeżeli są to kosztowności, których używamy lub z których korzystamy rzadziej, sejf może być ukryty staranniej w zakamarkach domu. Dla regularnie używanych przedmiotów, wymagających ukrycia, warto natomiast wybrać dyskretne, lecz łatwiej dostępne – przynajmniej dla nas – miejsce.

Istotne przy wyborze lokalizacji sejfu są także jego gabaryty. Logicznym jest bowiem, że w przypadku mniejszego sejfu mamy znacznie więcej możliwości. Średnie oraz duże sejfy czy kasy to bardziej ograniczone pole manewru.

Sejf ścienny – najlepsze miejsca montażu

Sejf ścienny to najczęściej średnie lub małe urządzenie, które w łatwy sposób zamontować można w niemal dowolnym miejscu. Bez trudu można także ukryć go, chociażby z pomocą mebli czy ściennych dekoracji. Ścienny sejf możemy więc zamontować pod obrazem lub w szafie ubraniowej. Istotne jest w tym wypadku nie tylko dokładne miejsce montażu, ale też pomieszczenie, w którym znajduje się mebel czy ścienna dekoracja. Najlepiej bowiem sprawdzi się główna sypialnia lub gabinet, a więc miejsca, do których dostęp mają wyłącznie domownicy.

Umieszczenie sejfu w szafie w przedpokoju, bezpośrednio przy wejściu do domu czy też pod obrazem w salonie, jednocześnie niemal wykluczy możliwość dyskretnego korzystania z urządzenia.

Sejf przykręcany do podłogi

Podobnie, jak w przypadku modeli ściennych, także dla sejfu przykręcanego do podłogi, jednym z najlepszych miejsc montażu może być szafa. Jedyna różnica może tu wynikać z gabarytów sejfu. Innymi dobrymi dla montażu sejfu miejscami będą także garderoba lub specjalnie przystosowane, pozbawione półek czy szuflad szafa lub komoda.

Sejfy na broń długą

O ile w przypadku sejfu przeznaczonego do przechowywania broni do samoobrony, ważny jest szybki dostęp do urządzenia, o tyle w przypadku broni myśliwskiej wręcz odwrotnie. Posiadacze kilku sztuk broni sportowej czy broni myśliwskiej powinni w odpowiedni sposób odizolować sejf od części mieszkalnej, używanej przez domowników i gości. Najlepiej w tym wypadku sprawdzą się takie pomieszczenia jak piwnica z osobnym wyjściem, garaż czy osobne pomieszczenie gospodarcze. W ten sposób możliwe będzie zminimalizowanie ryzyka jakichkolwiek wypadków z udziałem broni oraz osób niepożądanych. Ponadto umieszczając sejf w odpowiednio odizolowanym miejscu, nie będziemy musieli także przechodzić przez część mieszkalną – jadalnię czy salon – z naładowaną bronią, co również znacząco wpłynie na komfort i bezpieczeństwo wszystkich domowników.

Lokalizacja i montaż sejfu – o czym jeszcze pamiętać?

Jeżeli zależy nam na najwyższym poziomie bezpieczeństwa przechowywanych kosztowności, pamiętajmy, aby oprócz znalezienia właściwego miejsca na sejf, zadbać o jego przymocowanie do ściany lub podłoża. W ten sposób, nawet jeśli potencjalni złodzieje dostaną się do sejfu, nie będą w stanie zabrać go ze sobą, aby już poza naszym domem podjąć próbę jego sforsowania.

Wybierając miejsce do montażu sejfu, zwróćmy uwagę na to, w jakim stopniu użytkowane jest dane pomieszczenie i dane miejsce. Szczególnie istotne będzie to w przypadku sejfu na broń. Sejf powinien być umieszczony w odpowiednim, bezpiecznym i niezbyt często używanym miejscu, ale także w obszarze, do którego dostęp nie będzie dla nas zbyt utrudniony. Zdarza się, że na jego lokalizację wybiera się wnętrze przewodów wentylacyjnych czy odległe miejsce w ogrodzie; zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w dobrej jakości sejf niż usilne poszukiwanie najmniej oczywistego, najtrudniej dostępnego miejsca.

Wysokiej jakości sejfy, posiadające oficjalne certyfikaty Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, wyposażone w system ryglujący i dodatkowe zabezpieczenia, nie potrzebują bowiem aż tak zaawansowanego ukrywania. Same w sobie stanowią doskonałe zabezpieczenie swojej zawartości, wystarczy więc solidne przymocowanie ich do podłoża czy ściany w odpowiednim, lecz niezbyt odległym czy trudno dostępnym miejscu.