Wybór krzesła biurowego nie powinien być kwestią przypadku. W końcu w pracy spędzamy około 8 godzin dziennie, a czasami nawet dłużej. Biorąc pod uwagę, że jest to praca przede wszystkim siedząca, w dłuższej perspektywie może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Źle dobrany fotel biurowy skutkuje najczęściej dolegliwościami takimi jak bóle pleców, kręgosłupa, karku i barków, a nawet kolan i łydek. Nieodpowiednia pozycja siedząca może być również przyczyną bólu głowy oraz problemów z koncentracją. Jeśli więc szukasz ergonomicznego fotelu do pracy, podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, aby wybrany model spełnił Twoje oczekiwania.

Jaki fotel biurowy wybrać?

Urządzając miejsce pracy, główny nacisk kładzie się na solidne biurko i wygodne krzesło biurowe. Nie bez znaczenia są również szafy oraz inne akcesoria biurowe. Jednak wygoda to nie jedyne kryterium, którym warto kierować się podczas wyboru fotela do pracy. Najważniejsza jest regulacja, jak największej ilości elementów – wysokości siedziska, podłokietników, oparcia, a w przypadku modelu z zagłówkiem także i tej części. Dobre krzesło powinno być również wyposażone w mechanizm SYNCHRO, czyli mechanizm dynamicznego siedzenia, który polega na tym, że zarówno siedzisko, jak i oparcie aktywnie podążają za naszymi ruchami. My zmieniamy pozycję, a fotel automatycznie dopasowuje się do naszego ciała. Tym, na co jeszcze warto zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki fotel biurowy wybrać, jest materiał mebla. Ciekawą opcję stanowi między innymi skóra naturalna, która nawet przy długim siedzeniu, nie nagrzewa się ani nie klei do ciała. Jest za to miękka i bardzo przyjemna w dotyku. Duży komfort daje również tkanina albo siatka. Materiały te wpływają na dobrą wentylację, pozwalają ciału oddychać, a co za tym idzie wpływają na duży komfort siedzenia.

Cechy dobrego krzesła biurowego

Każdy mebel biurowy, aby spełniał swoje funkcje, musi mieć odpowiednie cechy. Mówiąc więc, ergonomiczne krzesło do pracy, mamy na myśli fotel, który:

  • jest stabilny i mobilny, czyli posiada co najmniej pięcioramienną podstawę z kółkami jezdnymi oraz się obraca;
  • ma wyprofilowany kształt oparcia dostosowany do wzrostu użytkownika oraz wypukłą część na wysokości odcinka lędźwiowego;
  • posiada płaskie siedzisko o głębokości minimum 40 cm z zaokrąglonymi krawędziami i amortyzatorem, który nie tylko zapewnia płynną regulację, ale także jest "poduszką powietrzną" wpływającą na komfort siedzenia;
  • jest wyposażony w podłokietniki, które zapewniają podparcie przedramionom i zmniejszają obciążenie nadgarstków oraz zagłówek ułatwiający utrzymanie prawidłowej pozycji;
  • ma wytrzymałe kółka, które nie rysują podłogi, a ich mechanizm się nie zacina; wpływa to na jezdność mebla i estetykę biura.

Co ciekawe, wybierając obrotowe krzesło biurowe, warto postawić na jeden z cięższych modeli. Solidna waga jest gwarancją stabilności mebla i wysokiej jakości stelażu. Zapewni więc bezpieczne i komfortowe użytkowanie.

Fotel biurowy do pracy i w domu

Nie tylko w pracy potrzebujesz wygodnego fotela biurowego. Ten, z którego korzystasz w domu, również powinien cechować się odpowiednią ergonomią i regulacją poszczególnych elementów. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, kiedy pracujesz w domu i korzystasz z krzesła zarówno podczas wykonywania obowiązków zawodowych, jak i spędzając na nim czas wolny. W tym przypadku musisz zwrócić szczególną uwagę, aby fotel biurowy do domu miał regulowane podłokietniki, oparcie oraz wysokość siedziska. Dlaczego? Więcej czasu w pozycji siedzącej oznacza więcej dolegliwości związanych z nieprawidłową pozycją. Im bardziej dopasujesz mebel do swojego wzrostu, tym lepiej – będzie Ci wygodniej i zdrowiej dla Twojego ciała.

Fotel dla gracza

Jeśli szukasz krzesła biurowego, który ma być równocześnie fotelem dla gracza lub służyć tylko do tego typu rozrywki, powinieneś wziąć pod uwagę kilka dodatkowych kwestii. Grając, można powiedzieć, że Twoje ciało jest bardziej dynamicznie, niż gdy tylko pracujesz lub surfujesz po sieci. Odpowiednie krzesło gamingowe musi więc nadążać za Twoimi ruchami. Dobrze, aby posiadało mechanizm SYNCHRO, który umożliwia regulację kąta odchylenia oparcia względem siedziska, pozwala dostosować sprężystość odchylania oparcia do ciężaru siedzącego oraz umożliwia regulację wysokości siedziska. Warto także, aby fotel do grania posiadał zagłówek i regulowane w kilku osiach podłokietniki, a także był stabilny i miał odpowiedni ciężar. W końcu rozgrywki wywołują emocje i czasem trudno o spokojne siedzenie. Większość krzeseł gamingowych jest zaprojektowana w taki sposób, że meble te sprawdzają się również do pracy, więc jeśli jesteś graczem, możesz postawić na rozwiązanie 2 w 1 – jest nie tylko wygodne, ale przede wszystkim ekonomiczniejsze niż kupowanie dwóch różnych modeli.

Dostosowane do Twoich potrzeb krzesło biurowe to inwestycja na lata. Odwiedź naszą stronę i sprawdź, jakie modele dla Ciebie przygotowaliśmy.