Ławki i stoły to meble, których możliwe zastosowania wymieniać można naprawdę długo. Praktyczne, funkcjonalne i wygodne doskonale sprawdzają się zarówno w miejscach użytku publicznego, jak i w biurach i innych siedzibach firm, a także w prywatnych domach.

Czym powinna odznaczać się dobrej jakości ławka?

Niezależnie od tego, gdzie zostanie umieszczona i użytkowana, dobrej jakości ławka metalowa lub metalowo–drewniana, powinna przede wszystkim charakteryzować się odpowiedniej klasy wykonaniem. Na mebel ten musi składać się solidna, ale i stabilna konstrukcja, wykonana z mocnej, odpornej na eksploatację oraz korozję stali, jak również wygodne i estetyczne siedzisko metalowe lub drewniane.

Elementy ławki lub stołu wykonane powinny być z najwyższej jakości stali i drewna, starannie wyselekcjonowanych i dodatkowo zabezpieczonych przed wilgocią, korozją, zarysowaniami czy kurzem. Właściwe zabezpieczenie powinno umożliwić użytkowanie mebla zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – na działce, w ogrodzie czy na tarasie.

Dobrej jakości ławka to mebel wyposażony nie tylko w podstawowe elementy konstrukcyjne, ale także w dodatkowe, praktyczne części, takie jak wygodne oparcie, przydatne haczyki czy dolne półki na obuwie.

Oczywiście istotny jest także wygląd mebla, szczególnie gdy ma on stanowić atrakcyjny wizualnie i dopasowany element całości – wyposażenia tarasu czy ogrodu lub infrastruktury pomieszczeń firmowych.

Rodzaje ławek metalowo–drewnianych

Wśród dostępnych na rynku ławek oraz stołów, wykonanych ze stali i drewna, znaleźć można kilkanaście różnych modeli, zróżnicowanych zarówno pod kątem gabarytów, jak i ukształtowania, a także swojego szczególnego przeznaczenia. Dzięki tak szerokiej gamie produktów możliwe jest swobodne wybranie najodpowiedniejszego mebla dla siebie, dopasowanego do indywidualnych wymagań, lub potrzeb klientów czy pracowników.

Jednym z najbardziej klasycznych modeli jest prosta, dwu- lub trzyosobowa ławka drewniana do szatni szkolnej lub pracowniczej. Mebel ten, o długości między 120 a 160 cm, odznacza się prostym designem i dużą wytrzymałością. Doskonale sprawdza się w szatniach szkolnych i pracowniczych, ale także w innych przebieralniach.

Podobnym wyglądem oraz właściwościami cechuje się ławka ogrodowa, która podobnie jak model do szatni, opiera się na prostym, lecz solidnym stelażu. W tym jednak wypadku siedzisko ławki podzielone jest na dwie części, oddzielone od siebie metalowym elementem stelażu. Ławka znajduje zastosowanie w prywatnych ogrodach, na balkonach czy tarasach, jak również na podwórkach szkół, firm czy barów lub restauracji.

Doskonałym wyborem dla właścicieli lokali gastronomicznych jest także składana ławka lub stolik ogrodowy, o długości ponad dwóch metrów oraz gotowy zestaw ogrodowy, składający się z solidnego stołu oraz przymocowanych do niego na stałe dwóch ławek. Komplet ten świetnie sprawdza się na wszelkiego rodzaju plenerowych imprezach, koncertach, osiedlowych lub pracowniczych piknikach, czy innych występach. Doskonale radzi sobie także w restauracyjnych ogródkach sezonowych.

Ostatnim rodzajem mebli, który zaliczyć można do metalowo–drewnianych ławek, jest ławka z oparciem i wieszakiem. Model ten charakteryzuje się wyjątkową praktycznością i funkcjonalnością – pozwala bowiem nie tylko na wygodne przebranie się oraz zmianę obuwia, ale także swobodne przygotowanie się do pracy czy kolejnych zajęć. Ponadto, dzięki umieszczonym na stelażu haczykom, umożliwia także wygodne i bezpieczne rozlokowanie i przechowywanie rzeczy osobistych w torbie lub plecaku, jak również odzieży. Wśród ławek z dodatkowym stelażem, wyposażonym w wygodne haczyki, znaleźć można ławki jedno– jak również dwustronne. Świetnie sprawdzają się one nawet w niewielkich szatniach szkolnych lub pracowniczych, gwarantując wygodę i pozwalając na znaczne zaoszczędzenie cennej przestrzeni.

Ławki metalowo–drewniane – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Szeroki wybór wysokiej jakości ławek oraz stołów i zestawów ogrodowych pozwala na dokładne dopasowanie danego modeli do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Warto więc dokładnie sprawdzić wszystkie najważniejsze parametry i walory danego mebla, aby mieć stuprocentową pewność co do dokonanego wyboru. Szczególną uwagę należy zwrócić na producenta danego mebla; najlepiej jest bowiem wybierać produkty, pochodzące wyłącznie od sprawdzonych, cenionych oraz cieszących się powszechnym uznaniem marek.

Warto sprawdzić również, czy dana ławka posiada oficjalne atesty lub certyfikaty, które potwierdzają jakość jej wykonania oraz bezpieczeństwo użytkowania. Tego typu certyfikaty, wydawane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej lub podobne instytucje, stanowią gwarancję trwałości danego mebla, a co za tym idzie także długo trwającej satysfakcji z jego użytkowania.